Çfarë nëse rrufeja godet një automjet elektrik

INA
INA

28/02/2024

Ndërsa veturat me motorë SUS kanë provuar rezistencën e tyre ndaj goditjeve të rrufesë gjatë viteve, pyetja është se si situata të ngjashme zbatohen për automjetet elektrike.

Përvojat tregojnë se automjetet elektrike mund të përballojnë rrufetë ashtu si veturat standarde. Rryma e rrufesë në mënyrë natyrale tenton të tokëzohet dhe falë gomave, automjetet elektrike janë të izoluara dhe të sigurta gjatë një goditje rrufeje. Trupi metalik i automjetit vepron si një mburojë, duke e larguar energjinë elektrike nga pjesa e brendshme e automjetit, duke i mbajtur pasagjerët të sigurt, shkruajnë mediat.

Megjithatë, Shërbimi Australian i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit (NSW) paralajmëron se në rast përplasjeje, zjarri ose zhytjeje të një automjeti elektrik, duhet pasur kujdes ekstrem për shkak të komprometimit të mundshëm të baterisë së tensionit të lartë.

Rekomandohet një kontroll i shpejtë i automjetit për dëmtime të mundshme pas një goditje rrufeje dhe në rast pasigurie, konsultimi me një teknik të kualifikuar ose shërbim të ndihmës në rrugë.

Edhe pse karikimi si i tillë nuk është i rrezikshëm, është e rëndësishme të keni kujdes kur lidhni automjetin me karikuesin. Lidhësit e specializuar janë krijuar për të rrjedhur një sasi minimale uji gjatë karikimit dhe sistemet e automjeteve kryejnë kontrolle të hollësishme përpara se të lejojnë rrjedhjen e energjisë elektrike.

Tim Washington, CEO i Jet Charge, thekson rëndësinë e kontrollit të kabllos prizë, veçanërisht kur karikohet në mot të lagësht. Çdo dëmtim ose ekspozim ndaj kabllos mund të përbëjë rrezik, prandaj është thelbësore të siguroheni që pajisja të jetë në gjendje pune përpara përdorimit.

Në thelb, automobilat elektrik janë krijuar për të qenë të sigurta dhe të besueshme, edhe kur qielli ndriçohet nga rrufeja. Me trajtimin dhe kujdesin e duhur, shoferët mund të jenë plotësisht të sigurt gjatë stuhive.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

viber

Viber prezanton funksionin e ri me Al

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

INFO

NA NDIQ