Çfarë po ndodhë me shëndetin e presidentit Erdogan, Ankaraja jep sqarim

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

Turqia ka hedhur poshtë pretendimet në lidhje me shëndetin e presidentit Recep Tayyip Erdogan, duke i quajtur të pabaza.

“Ne përgënjeshtrojmë kategorikisht pretendime të tilla të pabaza në lidhje me shëndetin e Presidentit Erdogan. Presidenti do të marrë pjesë në hapjen e nesërme të centralit bërthamor [Uzinës Bërthamore Akkuyu] përmes videokonferencës”, ka thënë të mërkurën në Twitter drejtori i Komunikimit të vendit Fahrettin Altun.

“Asnjë dezinformim nuk mund të kundërshtojë faktin se populli turk qëndron me liderin e tij Erdogan dhe partinë e tij dhe ata janë vendosur të fitojnë zgjedhjet e 14 majit”, ka shtuar Altun.

Qendra e Drejtorisë së Komunikimeve për Luftimin e Dezinformimit tha gjithashtu se pretendimet e shpërndara në disa llogari të mediave sociale se presidenti Erdogan “pati një atak në zemër dhe ishte shtruar në spital” nuk pasqyrojnë të vërtetën.

Ndryshe, centrali Akkuyu në provincën jugore të Mersinit, i cili do të inaugurohet të enjten do të jetë centrali i parë bërthamor i vendit, me një kapacitet të instaluar prej 4,800 megavat dhe katër reaktorë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

lista zgjedhore

Nesër fillon inspektimi publik i Listës Zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare

edmond mustafa tuz mali zi

Shqiptari i vrarë sot në Mali të Zi, kishte kërkuar statusin e dëshmitarit, ka ofruar informacione për disa vrasje

scholz-shulc-olaf

Gjermania nuk do të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë

INFO

NA NDIQ