“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

INA
INA

04/12/2023

“ChatGPT” u shfaq në 30 nëntor 2022, duke shënuar fillimin e asaj që shumë e përshkruajnë si një epokë revolucionare të inteligjencës artificiale. Vetëm pak ditë pas lançimit, “ChatGPT” përjetoi një popullaritet të jashtëzakonshëm dhe u bë virale.

Pamjet e ekranit të bisedave u bënë virale në mediat sociale dhe përdorimi i ChatGPT u rrit në një pikë që dukej se befasoi edhe krijuesin e tij, OpenAI.

Deri në janar, ChatGPT kishte 13 milionë vizitorë çdo ditë, duke vendosur një rekord për bazën e përdoruesve të aplikacioneve me rritje më të shpejtë, raporton Science Alert.

Sistemet gjeneruese të inteligjencës artificiale si “ChatGPT” po bëhen më të përhapura. Që nga publikimi i “ChatGPT”, përmendja e inteligjencës artificiale është dukur e detyrueshme në prezantime, biseda dhe tituj. Sot, OpenAI pretendon se 100 milionë njerëz përdorin ChatGPT çdo javë.

Të gjithë lojtarët kryesorë po vënë baste mbi AI dhe financimi për startup-et e AI po lulëzon.

Gjatë rrugës, ChatGPT ka ngritur gjithashtu një sërë shqetësimesh, të tilla si implikimet e tij për dezinformimin, mashtrimin, çështjet e pronësisë intelektuale dhe diskriminimin.
Mësimet e nxjerra nga viti i parë i ChatGPT

Suksesi i “ChatGPT” flet kryesisht për fuqinë e një ndërfaqe të mirë. Inteligjenca artificiale ka qenë pjesë e produkteve të panumërta të përditshme për më shumë se një dekadë, nga Spotify dhe Netflix tek Facebook dhe Google Maps.

Versioni i parë i GPT, modeli i AI i mundësuar nga ChatGPT, daton në 2018. Edhe produktet e tjera OpenAI, si DALL-E, nuk gjetën sukses të menjëhershëm pasi u publikuan si ChatGPT.

Suksesi fenomenal i ChatGPT tregon edhe një herë se ndërfaqet e përdoruesve po nxisin adoptimin e gjerë të teknologjisë, nga Macintosh te shfletuesit e internetit dhe iPhone.

Dizajni bën diferencën. Në të njëjtën kohë, një nga avantazhet kryesore të teknologjisë, krijimi i gjuhës bindëse, e bën atë shumë të përshtatshme për prodhimin e informacionit të rremë ose mashtrues.

ChatGPT dhe sistemet e tjera të gjenerimit të inteligjencës artificiale e bëjnë të lehtë për kriminelët dhe propaganduesit që të prenë dobësitë njerëzore.

Potenciali i teknologjisë për të nxitur mashtrimin dhe dezinformimin është një nga arsyet kryesore për rregullimin e AI.

ChatGPT nuk është teknologjia e parë që konsiderohet “gjëja e ardhshme e madhe”, por mund të jetë unike në atë që konsiderohet gjithashtu një rrezik ekzistencial.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

bitcoin

Bitcoini rritet me 40 për qind në vitin 2024

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

IBM: Europa është më e goditura nga sulmet kibernetike në 2023

iphone- telefon mobil

Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

yahoo-aol

“Bie” Yahoo Mail, miliona përdorues nga e mbarë bota nuk po mund të qasen në aplikacion

iphone- telefon mobil

5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

INFO

NA NDIQ