ChatGPT merr aftësinë për të kujtuar, do të “kujtojë” përdoruesit dhe bisedat e mëparshme

INA
INA

16/02/2024

AI chatbot ChatGPT merr aftësinë për të kujtuar, që do të thotë se do të jetë në gjendje të “kujtojë” bisedat e mëparshme për t’i bërë ato të ardhshme edhe më të dobishme për përdoruesin.

Funksioni i ri është aktualisht në fazën e testimit dhe është i disponueshëm për një numër të vogël përdoruesish pa pagesë dhe Plus, ndërkohë që zgjerimi i tij ende nuk është planifikuar. Megjithatë, kompania OpenAI thekson se më shumë detaje do të dihen së shpejti.

Në të ardhmen, përdoruesit do të mund t’i kërkojnë ChatGPT të kujtojë diçka nga e kaluara dhe të mbledhë vetë detajet. Kujtesa do të përmirësohet sa më shumë të përdoret, kështu që me kalimin e kohës përdoruesit do të vërejnë gjithnjë e më shumë ndryshime në kuptimin pozitiv.

Kjo do të jetë e dobishme kur një përdorues dëshiron që ChatGPT të mbajë mend detaje rreth tij dhe njerëzve për të cilët janë të interesuar, të gjitha për të lehtësuar ndërveprimet e ardhshme. Ai gjithashtu do të jetë në gjendje të “kujtojë” cilësimet e dëshiruara, për shembull ato për formatimin kur duhet të shkruajë diçka për përdoruesin. Ai gjithashtu do të kujtojë tonin dhe zërin e përdoruesit dhe do ta përdorë atë për gjëra të ndryshme si postimet në blog, pa pasur nevojë t’ua përsërisë atë.

Kur një përdorues kodon, do të mjaftojë të zbulojë gjuhën dhe kornizat e tij të programimit dhe ChatGPT do t’i kujtojë ato për detyrat e mëvonshme, duke thjeshtuar kështu procesin. Nëse një përdorues krijon plane mësimore si mësues, ChatGPT për shembull do të kujtojë se preferon mësime 50-minutëshe dhe do të përshtatet në përputhje me rrethanat.

Funksioni i ri i ChatGPT e lejon atë të harrojë atë që përdoruesi dëshiron, thjesht duhet t’i “tregoni”. Përdoruesit do të mund të shikojnë dhe fshijnë “kujtime” të ndryshme ose absolutisht të gjitha.

Përveç kësaj, përdoruesi do të jetë në gjendje të përdorë biseda të përkohshme pa memorie. Këto biseda nuk do të shfaqen në histori, nuk do të mbahen mend dhe nuk do të përdoren për të trajnuar modelet e OpenAI. Gjithashtu, kujtesa mund të fiket në cilësimet në çdo kohë. Megjithatë, ndërsa ky opsion është i çaktivizuar, përdoruesit nuk do të jenë në gjendje të krijojnë ose përdorin informacionin e ruajtur.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ