Chelsea eliminon Dortmundin, Benfica deklason ekipin belg

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Chelsea dhe Benfica janë kualifikuar në çerekfinale të Champions League në futboll.

Chelsea ka shënuar fitore me rezultat 2:0 ndaj Dortmundit, duke e përmbysur humbjen e sfidës së parë me 1:0.

Skuadra londineze kualifikohet me rezultat të përgjithshëm 2:1.

Ndeshje e fortë, me dy gola dhe një shtyllë të goditur nga ana e vendasve.

Duhet theksuar se ndeshja Chelsea – Dortmund filloi me 10 minuta vonesë.

Shkak i këtij vendimi sipas raportimeve nga mediave britanike është bërë trafiku i rënduar në Londër që vonoi arritjen e skuadrës gjermane në “Stamford Bridge”.

Në minutën e 17-të, Marco Reus (Dortmund) nga gjuajta e lirë rreth 22-23 metra, gati sa shënoi por portieri Kepa Arrizabalaga mezi ka shpëtuar portën e tij, me dorë e ka dëbuar topin në korrne.

Në minutën e 28-të, shtylla e majtë aleat i Dortmundit, duke e ndal goditjen e Kai Havertz (Chelsea).

Sterling në minutën e 38-të i vetëm por gjuajtjen e tij e ndali portieri.

Në minutën e 43-të, Sterling tund portën e Dortmundit, 1:0.

Në pjesën e dytë përkatësisht në minutën e 53-të, Kai Havertz godet nga penalltia por shtylla e majtë ia mohon golin. Megjithatë penalltia është përsëritur pasi një lojtar i Dortmundit u fut para kohe në fushë. Havertz herë e dytë ka shënuar, 2:0.

Chelsea me meritë është kualifikuar në çerekfinale.

Benfica i jep leksion skuadrën belge Club Brugge, duke e mposhtur me rezultat 5:1 në takimin e kthimit, kësisoj kualifikohet në çerekfinale të Champions League.

Golat i realizuan për Benfica-n Rafa Silva (38′), Ramos (45+2′ e 57′), Joao Mario (70′-nga penalltia), Neres (77′) dhe për Club Bruggen shënoi Meijer (87’).

Benfica edhe sfidën e parë e ka fituar me 2:0, duke triumfuar me rezultat të përgjithshëm 7:1.

Chelsea – Dortmundi 2:0

Stadiumi “Stamford Bridge” në Londër.
Gjyqtar: D. Makkelie (Holanda).

Shënues: Steerling (43′), Havertz (53′ – nga penalltia).

Kartona të verdhë: Arrizabalaga, Fernandez, Cucurella, Chilwell – Sule, Wolf, Bellingham.
Chelsea: Kepa – W. Fofana, Koulibaly, Cucurella – James, Chilwell, E. Fernandez (Zakaria 87′), Kovaçiç (Pulisic 83′), Sterling (Loftus-Cheek 83′), Joao Felix (Gallagher 67′) – Havertz.
Dortmundi: A. Meyer – M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, Guerreiro – Can, Bellingham, Özcan (Bynoe-Gittens64′), Brandt (Reyna 5′), Reus – Haller (Malen 77′).

Benfica – Club Brugge 5:1

Stadiumi “da luz” në Lisbonë.
Gjyqtar: H. Meler Turqia).

Shënues: Rafa Silva (38′), Ramos (45+2′ e 57′), Joao Mario (70′-nga penalltia), Neres 77′) – Meijer (87′).

Kartona të verdhë: Otamendi – Yaremchuk, lang, Sylla, Meije.

Benfica: Vlachodimos – Bah (Gilber 63′), Antonio Silva (Verissimo 89′), Otamend (Morato 74′)i, Grimaldo – Florentino, Chiquinho (Neres 63′), Aursnes, Joao Mario (Neves 74′), Rafa – Goncalo Ramos.
Club Brugge: Mignolet – Clinton (Odoi 62′), Mechele, Sylla – Buchanan, C. Nielsen, Vanaken (Rits 74′), Sowah (Nusa 75′), Meijer – Lang (Onyedika 46′), Yaremchuk (Jutgla 62′)./

huazuar nga Kemajl Goca/Bota sot

TË FUNDIT
6 orë
FOTO/ Dy kumanovarët në listën e Kombëtares për EURO 2024
7 orë
VIDEO/ Mirlind Daku e merr vesh ftesën e Sylvinhos nga televizori, familjarët festojnë me armë
9 orë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
15 orë
Postimi i Ibrahimoviç “çmend” tifozët e Milanit
17 orë
Zbulohen tre kërkesat e Antonio Konte-s, nëse ulet në pankinën e Napolit

ME TE LEXUARA

9 orë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
7 orë
VIDEO/ Mirlind Daku e merr vesh ftesën e Sylvinhos nga televizori, familjarët festojnë me armë
6 orë
FOTO/ Dy kumanovarët në listën e Kombëtares për EURO 2024
17 orë
Lewandowski realizon super gol ndaj Sevilla, Cancelo me asistim të bukur
17 orë
Pep Guardiola do të largohet nga Manchester City

LEXO MË SHUMË

taulant seferi

FOTO/ Dy kumanovarët në listën e Kombëtares për EURO 2024

mirlind daku

VIDEO/ Mirlind Daku e merr vesh ftesën e Sylvinhos nga televizori, familjarët festojnë me armë

kombetarja kuq e zi

Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian

ibrahimovic

Postimi i Ibrahimoviç “çmend” tifozët e Milanit

Antonio-Conte-1000x600

Zbulohen tre kërkesat e Antonio Konte-s, nëse ulet në pankinën e Napolit

galatasaray

Galatasaray mban larg Fenerbahçen dhe fiton titullin e 24-të të ligës turke…

Pep Guardiola

Pep Guardiola do të largohet nga Manchester City

Lewandovski levandovski

Lewandowski realizon super gol ndaj Sevilla, Cancelo me asistim të bukur

Hans flik hansi flick

Kërkohen kandidatë për të qenë ‘ndërlidhësit’ e Hansi Flick në Barcelonë…

INFO

NA NDIQ