Chelsea është gati të paguajë 130 milionë euro për Lukakun

Klubi anglez, Chelsea ishte gati të shpenzonte 130 milionë euro për sulmuesin Romelu Lukaku, por Interi thuhet se ia mbylli derën.

Sulmuesi belg ishte i dobishëm në titullin e tyre të parë në Serie A që nga viti 2010 dhe është në formën e jetës së tij, duke shënuar 30 gola së bashku me 10 asistime në 44 ndeshje sezonin e kaluar.

Kjo formë e lartë e tij tërhoqi vëmendjen e klubeve si Manchester City dhe Chelsea, por ofertat e mëdha refuzohen nga klubi i tij.
Lukaku është një figurë kryesore në këtë skuadër edhe pasi u ndanë me Antonio Conten, dhe drejtuesit nuk e kanë ndërmend ta humbin atë këtë afat kalimtar.

Ai është nën kontratë deri në qershor të 2024 dhe ata paguan 74 milionë euro për ta marrë atë nga Manchester United në verën e vitit 2019, por vlera e tij vetëm është që nga ajo kohë.

Sipas ekspertit të transferimeve të Sportitalia, Alfredo Pedulla, Chelsea është e etur të transferojë një qendërsulmues këtë verë dhe kanë një buxhet prej 130 milionë eurosh të caktuar për këtë rol.