Chelsea mund Leicesterin dhe kalon në gjysmëfinale të FA Cup

ina-online
ina-online

17/03/2024

Chelsea mundi 4-2 Leicester Cityn dhe siguroi kalimin në gjysmëfinale të FA Cup, në një ndeshje që u vendos në kohën shtesë, e shënuar nga një penallti e humbur, një autogol qesharak dhe një përjashtim.

Chelsea kaloi në epërsi në minutën e 13-të, Nicolas Jackson mori një pasim të thellë nga Cole Palmer, shmangu mbrojtësin dhe vendosi spanjolin Cucurella, të cilit i duhej vetëm ta shtynte topin në rrjetë.

Në minutën e 26-të, Stolarczyk priti një penallti të Sterlingut. Një ekzekutim i dobët nga ndërkombëtari anglez, i cili humbi mundësinë për të zgjatur avantazhin e bluve. Gjatë kohës së shtuar të pjesës së parë, Cole Palmer shënoi golin e dytë dhe rriti epërsinë e ‘Bluve’ në 45’+1.

Në minutën e 51-të, një moment i pazakontë nga Disasi, i cili shënoi një autogol qesharak kur tentoi t’i vononte topin portierit. Leicester riktheu barazinë në minutën e 62-të, pas një loje të shkëlqyer individuale të Mavididit në të majtë. Sulmuesi anglez preu brenda dhe shënoi një gol të mrekullueshëm.

Në minutën e 70-të, Leicester u reduktua në dhjetë lojtarë, pasi Callum Doyle mori karton të kuq. Mesfushori anglez Chukwuemeka doli nga stoli në minutën e 78-të për të shënuar golin e fitores 3-2, teksa ra perdja dhe kaloi Chelsean në avantazh në 90’+2. Me fitoren tashmë të garantuar, Madueke e mbylli ndeshjen 4-2 në 90’+8, me një goditje pas një loje të shkëlqyer individuale.

Skuadra e Mauricio Pochettino vulos kështu kalimin në gjysmëfinale të kompeticionit FA Cup dhe bashkohet me Manchester Cityn dhe Coventry City tashmë të kualifikuar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edon-zhegrova

Dëmtohet Edon Zhegrova, ylli dardan humb sfidën ndaj Aston Villas

Anceloti

Ancelotti pas fitores ndaj Cityt: Të gjithë menduan se Reali kishte vdekur, por duhet të dini se Reali nuk vdes kurrë

Pep Guardiola

“ Nuk pendohem për asgjë”/ Guardiola uron Realin pas kualifikimit

Ronaldo Al Nassr

Ronaldo fiton gjyqin ndaj Juventusit, por nuk do të marr aq para se pretendonte

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern eliminon Arsenalin dhe kualifikohet tutje

Real Madrid's Brahim Diaz celebrates after he scored the opening goal during the Champions League round of 16 first leg soccer match between RB Leipzig and Real Madrid at the Red Bull arena stadium in Leipzig, Germany, Tuesday, Feb. 13, 2024. (AP Photo/Matthias Schrader)

Real Madridi e fiton dramën e madhe, e eliminon Man Cityn

champions-logo

Këto janë ndeshjet gjysëmfinale të Ligës së Kampionëve

akil

Arrestohet Akil Gjakova

mbape real

Mbappen e pyesin mos ka ndërruar mendje për largimin, kjo ishte përgjigja e sulmuesit francez

INFO

NA NDIQ