Chelsea në raundin e 16-të të FA Cup, pas fitores ndaj Aston Villa

INA
INA

08/02/2024

Chelsea fitoi ndaj Aston Villas (3-1) këtë të mërkurë në raundin e 4-të të FA Cup. Një javë pas barazimit (0-0) mes dy skuadrave, blutë përfunduan duke vënë nën kontroll skuadrën e Unai Emery.

Në vështirësi kohët e fundit në Premier League (e 11-ta) pas dy humbjeve të rënda në Liverpool (4-1) dhe kundër Wolverhampton (2-4), Chelsea korrigjoi situatën duke fituar në fushën e Aston Villas (3-1), këtë të mërkurë, në FA Cup.
Skuadra e Mauricio Pochettino tregoi një tjetër anë për këtë takim të dytë ndaj Villans, pas barazimit (0-0) një javë më parë, për t’u kualifikuar në fazën e 16-të të FA Cup. Disa lojtarë të Chelsea u zgjuan gjatë këtij takimi, si francezi Malo Gusto, autori i pasimit vendimtar në golin e dytë të Bluve (21’).

Blutë zbatuan me shpejtësi planin e tyre të lojës dhe lanë Aston Villa pa zgjidhje. Mesfushori Conor Gallagher hapi rezultatin në minutën e 11-të, pas një krosimi nga e majta nga Nicolas Jackson. Sulmuesi senegalez u dallua edhe në golin e dytë të Chelseat (21’). Malo Gusto realizoi një kros të përsosur me kokë nga Jackson, i mbetur i vetëm në zonë.

Në pjesën e dytë, vendësit nuk i vunë pothuajse asnjëherë në vështirësi blutë, të cilët vazhduan të shtyjnë. Shokët e skuadrës së Cole Palmer u kualifikuan në raundin e 16-të të FA Cup, pas golit të mrekullueshëm të Enzo Fernandez (54’), nga një goditje dënimi. Goli i francezit Moussa Diaby në kohën e shtuar (90’+1) për Aston Villa nuk e ndryshoi fundin e ndeshjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

Milot Rashica dhe Ernest Muçi.

VIDEO / Goli i parë te Beshiktashi, por Ernest Muçi mbetet me “këmbë në tokë”

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

INFO

NA NDIQ