Chollet e Escobar: Është koha për themelimin e Asociacionit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/01/2023

Këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Cholet dhe i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kanë bërë thirrje për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Në një tekst autorial të publikuar në “Kossev”, ata thonë se Asociacioni do të ishte strukturë për komunat me popullatë serbe, i cili do të bashkërendiste çështjet dhe shërbimet si arsimi, kujdesi shëndetësor, planifikimi urban e rural si dhe zhvillimi ekonomik.

‘Presidenti Biden dhe kancelari Sholz në shkurt të vitit 2023, kanë shprehur gatishmëri që ‘puna e integrimit të Ballkanit Perëndimor ti vijë fundi….në mënyrë që Evropa jetë e plotë, e lirë dhe ne paqe’

Në mesin e qëllimeve më të rëndësishme në Ballkan është edhe ofrimi i ndihmës për një pajtim të shëndoshë, të qetë dhe të qëndrueshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Së fundi të deleguarit nga Franca, Gjermania, Italia dhe BE-ja kanë qenë në vizita në Beograd dhe Prishtinë që të inkurajojnë të dy palët që të pranojnë planin e BE-së për normalizim të marrëdhënieve, të ndërpresin ciklin e krizave dhe konfrontimit dhe të ecin para më integrimet evropiane. Besojmë së ky është një moment historik që dy palët duhet ta shfrytëzojnë’

“Njëra nga pikat kryqe mbetet zbatimi i marrëveshjes për Asociacionin…….Është folur mjaftueshëm për këtë dhe është koha që të se çka është Asociacioni e çka jo.

TË FUNDIT
20 minuta
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
44 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
51 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
1 orë
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
2 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
15 orë
Hospitalizohen dhe shtatë persona të tjerë me kollë të mirë, gjithsej 786 raste në vend
1 ditë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë
22 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
13 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

alexis tsipras

Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

INFO

NA NDIQ