Chollet nga Uashingtoni erdhi me një dosje të zezë, çfarë ka?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet ka mbërritur sot në Shkup me një dosje të zezë të plotë në takimin me kryeministrin Dimitar

Kryeministri Kovacevski tha se me diplomatin amerikan kanë biseduar për sigurinë energjetike, krizën ekonomike, kryesimin e OSBE-së, për integrimet evropiane dhe luftën kundër korrupsionit dhe sundimin e ligjit, por jo për listën e sanksioneve që është përgatitur intensivisht dhe shpallur nga Uashingtoni në periudhën e kaluar, përcjell INA.

Kovaçevski sqaroi se ky është një aktivitet që e kryen SHBA-ja në kuadër të Strategjisë së saj për luftë kundër korrupsionit dhe puna e hetuesve që ishin në vend është para autoriteteve amerikane, ndërsa Maqedonia e Veriut është vend partner i Shtetet e Bashkuara.

“Ka një sërë rastesh të korrupsionit në nivele të larta që janë trajtuar nga organet e drejtësisë dhe sigurisht në të ardhmen së bashku me partnerët tanë do të punojmë në vazhdimësi për ta përmirësuar performancën e sistemit të drejtësisë”, deklaroi Dimitar Kovaçevski.

Ai nënvizoi se ka marrë mbështetje nga Sholl për të gjitha vendimet e rëndësishme që duhet të ndërmerren në rrugën drejt BE-së, përfshirë edhe ndryshimet kushtetuese.

“Nga çdo përfaqësues i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, jo vetëm për atë vendim, por për të gjitha vendimet që kemi pasur dhe që do të pasojnë, sepse ndryshimet kushtetuese nuk janë vendimi i fundit që do të ketë Maqedonia e Veriut deri në anëtarësimin në Bashkimin Evropian, kemi pasur gjithmonë mbështetje, duke qenë se nuk ka alternativë tjetër për vendin tonë përveç anëtarësimit në BE”, theksoi kryeministri Kovaçevski.(INA)

TË FUNDIT
22 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
43 minuta
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
1 orë
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
1 orë
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
1 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

ME TE LEXUARA

24 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
3 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
21 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
17 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
23 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
3 orë
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
21 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

llogo 25 vjetori kosove

Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

INFO

NA NDIQ