Chollet shihet me Lajçakun pak ditë pas Ohrit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Prill, 2023

Zyrtari i Lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet është takuar sot me emisarin e BE-së, Miroslav Lajcak, me të cilin kanë biseduar për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Chollet ka thënë se e ka shijuar bisedën që ka pasur me Lajcak për përkrahjen e fuqishme të SHBA-së për dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja.

Ai ka thënë se kanë ndarë përkushtimin e njëjtë në mbështetjen e Ballkanit Perëndimor në rrugën drejt integrimit evropian.

“E shijova bisedën me Përfaqësuesin Special të BE-së Miroslav Lajcak për mbështetjen tonë të fortë për dialogun e udhëhequr nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe përkushtimin e përbashkët për të mbështetur rrugën e Ballkanit Perëndimor drejt integrimit në BE”, ka shkruar Chollet.

Ky takim i tyre ka ardhur pak kohë pas arritjes së marrëveshjes së Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë më 18 mars, ku realizimi dhe përmbushja e përgjegjësive që dalin nga marrëveshja është ndërlidhur me procesin integrues të dy shteteve.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

arben-taravari-ali-ahmeti

Heqja e 20%, ASH dhe BDI në vija të kundërta

arben taravari ash

A ka pakënaqësi në ASH dhe “Grup të Zjarrit”, flet Taravari (VIDEO)

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

INFO

NA NDIQ