Chollet telefonon Kurtin dhe Vuçiqin. Ja mesazhi i tij

INA
INA

26/09/2023

Chollet e ka dënuar sulmin mbi Policinë e Kosovës dhe ka kërkuar që palët t’i kthehen Dialogut.

“Bisedova me kryeministrin Albin Kurti pas sulmit të tmerrshëm të së dielës në Kosovë. Dënoj ashpër dhunën kundër Policisë së Kosovës; shpreh ngushëllime për humbjen e rreshterit Afrim Bunjaku. Të dyja palët duhet të kthehen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe të zbatojnë angazhimet e Ohrit”, informon Chollet.

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, njofton nga Vuçiq ka kërkuar që të evitohen veprimet që rrisin tensionet për deeskalimin e situatës në veri të Kosovës.

Chollet informon se humbja tragjike e jetës së rreshterit të dielën në Banjskë thekson nevojën urgjente për t’iu rikthyer Dialogut të ndërmjetësuar nga BE.

“Bidedova me presidentnt Vuçiq për rëndësinë e deeskalimit të menjëhershëm në veri të Kosovës dhe shmangien e veprimeve që mund të nxisin më tej tensionet. Humbja tragjike e jetës nënvizon nevojën urgjente për të rivendosur qetësinë dhe për t’u kthyer në Dialogun e lehtësuar nga BE”, u shpreh Chollet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

Krejt çka dihet për vrasjen e Liridona Murselit, si u dhanë 30 mijë euro për vrasjen, si gënjeu babai…

bore aeroporte

Acari ‘pushton’ Europën, anulohen qindra udhëtime në këtë vend

vardari

“Vetëm pse bëri shqiponjën” – KF Vardari kërkon që Federata ta dënoj futbollistin shqiptar të Strugës

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

Naim Murseli Liridon

Tronditëse: I arrestuari i dytë deklaron para Policisë se Naim Murseli e pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas

nxenesit idrizove shkolla

Ministri Shaqiri jep lajmin për hapjen e paraleles shqipe në shkollën e Idrizovës

James O’Brien Xhejms O Brajan

O’Brien: Struktura politike marrin para nga disa vende për të qenë kundër BE-së

Zekiri muhamed

Ja edhe sa muaj burg i kanë mbetur Zekirit që u dënua me 2 vite e gjysëm

Muhamed Zekiri

Muhamed Zeqiri dënohet me 2 vjet e gjysmë burg

INFO

NA NDIQ