Christian Atsu nxirret i gjallë nga rrënojat që la tërmeti i fuqishëm në Turqi – i lënduar në këmbë dhe me vështirësi në frymëmarrje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Christian Atsu është gjetur i gjallë dhe po shërohet në spital pasi u nxjerr nga rrënojat pas dy tërmeteve shkatërruese që goditën Turqinë dhe Sirinë.

Më shumë se 4000 njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë lënduar pas tërmetit katastrofik që goditi të dy vendet gjatë natës, duke rrafshuar lagjet ndërsa familjet ishin në gjumë.

Një operacion kërkimi dhe shpëtimi filloi për ish-lojtarin e Chelseat dhe Newcastles, dhe është raportuar gjerësisht se ishte i suksesshëm.

Gazeta A Bola raportoi se Atsu u gjet, duke shtuar se ai është transportuar në spital pasi pësoi lëndime në këmbën e tij të djathtë dhe kishte vështirësi në frymëmarrje.

Gazetari Saddick Adams më pas pretendoi se ai kishte qenë në kontakt me ekipin drejtues të Atsu dhe se ata kishin konfirmuar se anësori ishte i sigurt.

Dy nga shokët e tij të skuadrës në Hatayspor, si dhe anëtarë të stafit teknik u tha se ishin nxjerrë nga rrënojat më herët gjatë ditës.

Numri i të vdekurve në Turqinë jugore dhe Sirinë veriore vazhdon të rritet pas dy tërmeteve që kanë shkatërruar qytete në një rajon të madh.

Tërmeti fillestar goditi gjatë natës, me një magnitudë të shkallës Rihter prej 7.8 ballë. Një tërmet i dytë pasoi rreth orës 13:30 me orën lokale të së hënës pasdite. Zyrtarët thanë se ky nuk ishte një pasgoditje. /Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

xavi

​Xavi kapet sërish me arbitrat: E panë të gjithë, është turp

Bellingam Real Barca

Reali i Madridit i palodhur! Triumfon në limite ndaj Barcelonës

struga trim lum

Fiton Struga, Shkëndija humb, Shkupi vetëm barazim

griezman

Atletico blindon liderin e skuadrës, drejt rinovimit me sulmuesin

de jong

Lëndimi i tretë në të njëjtin vend, De Jong nuk do të luajë këtë sezon me Barcelonën

Bernardo Silva 2

Real Madrid ndërhyn në merkaton e Barçës, madrilenët tentojën lojtarin e Cityt

anceloti

Ancelotti flet për golin e papranuar të Yamal dhe penalltinë e Vazquez

fc shkupi

FC Shkupi shkarkon trajnerin Mladen Zhizhoviq! Kush do ta drejtoj ekipin shkupjan

futboll

KF Besa vetëm një pikë larg inkuadrimit në Ligën e Parë

INFO

NA NDIQ