CIA jep alarmin: Kina gati për të pushtuar Tajvanin deri në vitin 2027

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2023

Xi Jinping ka urdhëruar ushtrinë e tij të jetë gati për të pushtuar Tajvanin deri në vitin 2027. Por lideri i Pekinit ka filluar të ketë dyshime për aftësinë e tij për ta bërë këtë pasi dëshmoi dështimin e Rusisë në Ukrainë. Kështu deklaroi kreu i CIA-s, William Burns, në një intervistë për televizionin amerikan Cbs në “Face the Nation”.

“Kina do të pushtojë Tajvanin në vitin 2027 apo ndonjë vit tjetër. Vlerësimi ynë deri më sot është se udhëheqësit dhe udhëheqësit e ushtrisë së Pekinit nuk janë të sigurt se do të jenë në gjendje të përfundojnë misionin”, deklaroi ai.

Burns foli gjithashtu edhe për programin bërthamor të Iranit, i cili sipas tij ka përparuar shumë.

“Me sa dimë, ne nuk besojmë se lideri suprem i Iranit ka vendosur ende të rifillojë programin e armëve, i cili, sipas mendimit tonë, u pezullua ose u ndërpre në fund të vitit 2003. Por programet e pasurimit, padyshim që kanë përparuar shumë”.

Ai më tej vuri në dukje se iranianët “kanë bërë një rrugë të gjatë, sa që do të ishte vetëm çështje javësh para se të mund të pasuroheshin 90 për qind nëse do të vendosnin ta kalonin atë kufi. Gjithashtu, për sa i përket sistemeve raketore, aftësia e tyre për të ofruar një armë bërthamore pasi ta kenë zhvilluar atë gjithashtu ka përparuar, theksoi ai.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ministria e Shëndetësisë

Ligji për shërbim të lartë për të ndaluar emërtimet partiake mbetet në harrese

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

CNN: Izraeli e sulmon Iranin

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

INFO

NA NDIQ