Cikli menstrual dy herë në muaj: Shtatë shkaktarët e këtij fenomeni

Picture of INA
INA

13/09/2023

Është mjaft keq të ballafaqoheni një herë në muaj me dhembjet, ndryshimin e disponimit dhe shkatërrimin e të brendshmeve… Por dy herë në muaj? E tepërt…

Ashtu siç e kemi kuptuar, nëse keni ciklin dy herë në muaj nuk është edhe aq jo normale.

Cikli normalisht duhet të shfaqet çdo 21 deri në 35 ditë dhe duhet të zgjasë dy deri në shtatë ditë, thonë ekspertët.

Kështu që nëse jeni në fund të këtij spektri, atë muaj shumë lehtë mund të keni dy herë ciklin brenda muajit.

Dhe rreth 40% prej 60% e grave do të kenë cikël të çrregullt gjatë jetës së tyre, thonë ata.

Por, nëse jeni pjesë e këtij grupi, dijeni këtë: “Rrjedhjet e çrregullta mund t’ju shkaktojnë ndërlikime në varësi prej moshës, historisë mjekësore, dhe historisë familjare”, thonë ekspertët.

Edhe pse shumica e arsyeve janë të mira, vizitimi i doktorit mund t’ju ndihmojë t’i identifikoni shkaktarët.

Këtu mund të gjeni çfarë është duke ndodhur – dhe çka mund të bëni për ta kthyer ciklin në mënyrën e rregullt.

Keni harruar të merrni tabletat kundër shtatzënisë

Nëse harroni t’i merrni tabletat kundër shtatzënisë gjithmonë mund të shkaktojë gjakderdhje. Çdo herë që harroni të merrni tabletat kundër shtatzënisë me rregull, do të keni gjakderdhje sepse keni një rritje të papritshme të hormoneve . Ky lloj i gjakderdhjes nuk është emergjente.

Nëse vazhdoni t’i merrni tabletat kundër shtatzënisë sipas udhëzimeve, gjakderdhja do të largohet. Vetëm sigurohuni të përdorni ndonjë metodë tjetër të parandaluar shtatzëninë deri në ciklin e ardhshëm.

Jeni shtatzënë

E dimë: Shtatzënia do të thotë ndalja e ciklit. Por “besojeni apo jo, disa gra do të kenë gjakderdhje të çrregullt nëse janë shtatzënë”, thonë hulumtuesit. Gjakderdhja gjatë shtatzënisë është shumë e zakonshëm, sidomos në tremujorin e parë, dhe mund të shfaqet për disa arsye, duke përfshirë eksperiencën e rëndë të seksit.

Siç duket, kjo mund të zbulohet me një test të thjeshtë të shtatzënisë. Por mos pritni shumë gjatë: shkencëtarët paralajmërojnë se shtatzënitë ektopike (kur veza rrënjoset jashtë mitrës) mund të shkaktojë rrjedhje të çrregullta gjakut dhe mund të kthehet në një emergjencë nëse nuk trajtohet.

Keni infeksion

Infeksionet vagjinale janë shumë të mërzitshme për disa arsye, të paktën nuk mund të shkaktojnë gjakderdhje jashtë ciklit. Inflamacionet ose infeksionet e zverkut me baktere mund të shkaktojnë gjakderdhje.

Infeksionet duhet të trajtohen menjëherë, sepse zbulimet kanë treguar se sëmundjet e transmetueshme seksuale rrisin mundësinë e pasjes së HIV-it.

Jeni shumë e stresuar

Nivelet e larta të stresit mund të shkaktojnë shfaqje të shpeshta të ciklit ose komplikime dhe mungesë të tyre, sepse hormonet që nxisin ovulimin çdo muaj kanë origjinë në tru.

Kur jeni të përmbysur nga puna ose jeni duke u shqetësuar për lidhjen tuaj (sidomos nëse është duke ju shkaktuar pagjumësi gjatë natës), këto hormone mund të mos kenë shkrepje dhe të ndikojnë në mënyrë negative në ciklin tuaj. Nëse keni qenë të lodhur mendërisht kohëve të fundit provoni të bëni yoga ose ndonjë ushtrim meditues, ose flisni me dikë që mund t’ju ndihmojë ta menaxhoni stresin. Do të befasoheni sa shumë mendja do t’i ndihmojë trupit.

Keni udhëtuar kohëve të fundit

Nëse ktheheni nga pushimet dhe kuptoni se keni cikël të parakohshëm, do të jeni në gjendje të fajëson pushimet për gjakderdhjet e çrregullta. Varësisht sa larg shkoni nga shtëpia, udhëtimet e gjata mund të përpajnë ciklin.

Duke iu referuar ritmit kardinal, siç është ndryshimi i kohës ose puna gjatë natës, mund të shkaktojë ndryshime në hormonet që nxisin ciklin. Përderisa udhëtimet janë në gjë që e bëni vetëm në herë, do të rregullohet vetvetiu. Nëse punoni në orar të natës rregullisht, çrregullimet e ciklit mund të jetë një gjë normale për ju.

Jeni në fazat e para të menopauzës

Perimenopauza, e cila mund të fillojë në të tridhjetat, mund të shkaktojë çrregullime të ciklit, duke përfshirë ato të cilat janë më të shpeshta dhe më të rënda se zakonisht.

Nuk mund të bëni shumë për këtë, por ka mënyra për të lehtësuar efektet e përgjithshme të perimenopauzës, siç janë medikamente dhe terapitë.

Keni shtuar shumë peshë

Shtimet e shpejta të peshës ose humbjet dhe sasia e madhe e ushtrimeve mund të ndikojë në hormonet që stimulojnë ovulimin, duke ndryshuar modelin e ciklit tuaj.

Zakonisht nëse jeni duke bërë ushtrime të shumta ose keni rënë nënpeshë, trupi juaj ndalon procesin e ovulimit- mendon se është në krizë urie, dhe ajo nuk është një kohë e mirë për të pasur fëmijë. Por nëse keni shtuar shumë peshë, mund të shihni gjakderdhje të çrregullta më shumë ose më shpesh se në gjendjen normale.

Nëse mendoni se mbipesha mund të fajësohet për çrregullime të ciklit, kontrolloni tek doktori- është e mundshme se ka faktorë tjerë.

TË FUNDIT
2 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
4 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
4 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
7 ditë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ