Cila është banka më e pasur në Maqedoni, që ka në dispozicion 4.5 miliardë euro!

ina-online
ina-online

10/02/2024

Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut është banka kryesore që posedon pasurinë më të madhe valutore në vend.

Sipas të dhënave publike të Bankës Popullore, në fund të vitit 2023 në këtë bankë kishte 4,5 miliardë euro rezerva devizore, përcjell Faktor.

Letrat me vlerë kanë deri tani peshën më të madhe në to (kryesisht obligacionet e qeverisë gjermane). Në fund të vitit të kaluar, ishin 2,36 miliardë euro letra me vlerë.

Pasuritë tjera të deponuara janë valutat dhe depozitat. Sipas të dhënave, në fund të dhjetorit të 2023 në në këtë bankë ishin në dispozicion 1.76 miliardë euro para të gatshme.

Si pasuri e tretë është ari. Vlera e arit në këmbim monetar më 31.12.2023 ishte 413.6 milionë euro.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

marko-bislimoski-780x470-1

Bislimovski: Temperaturat e larta ditore do të ndikojnë në faturat e ngrohjes

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

INFO

NA NDIQ