Cila është temperatura maksimale që mund ta përballojë njeriu?

ina-online
ina-online

12 Korrik, 2023

Studime të ndryshme sugjerojnë se deri në vitin 2050, temperatura mund të arrijë deri në 50 gradë Celcius.

Por, çfarë thotë shkenca për këtë dhe cila është temperatura maksimale mjedisore që mund të përballojë njeriu?

Sipas komunitetit shkencor, temperatura maksimale e mjedisit që njerëzit mund të durojnë dhe që mund të mbijetojnë është 55 gradë. Ky proces fillon në 41 gradë, kur njeriu fillon të humbasë qelizat në rast të moshidratimit, çelësi për të shmangur sëmundjet për shkak të nxehtësisë, transmeton cnn.

Nga regjistrimi i temperaturave më të larta, periudha e mbijetesës së qenies njerëzore është e kufizuar. Qenia njerëzore do të zgjaste më pak se 20 minuta në një temperaturë prej 127 gradë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sleep-gjumi-baby

Si të përmirësoni shëndetin nëpërmjet pozicioneve të fjetjes

ridvan alili

Mjeku kumanovar zgjidhet nënkryetar i Shoqatës Stomatologjike Shqiptare

pesha

Tri pije për humbje të shpejtë të peshës

MOLLA

Mos e hidhni lëvoren e mollës, mund ta përdorni në shtëpi

stresi_zemra

Katër shenja paralajmëruese të arrestit kardiak që mund të ndodhin 24 orë më herët

Ardian Mustafai mjek

Mjeku tetovar emërohet kryemjek në repartin e Kardiologjisë në Gjermani

femija - hiperaktiv

Gjashtë dallime midis një fëmije kokëfortë dhe një fëmije të llastuar

stresi_zemra

Cilat simptoma sëmundjesh nuk duhet t’i injoroni

ushqim-frigorifer-uri-haje

Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

INFO

NA NDIQ