Cila është temperatura mesatare për ndeshjet në Superligën e Arabisë

INA
INA

26/07/2023

Saudi Pro League ka bërë një ndikim të madh në një hapësirë ​​të shkurtër kohe. Cristiano Ronaldo u bë emri i parë i madh që bëri lëvizjen në shtetin e Gjirit në fillim të vitit 2023, i ndjekur nga mbajtësi në fuqi i Topit të Artë, Karim Benzema

Të pakënaqur me marrjen e një numri yjesh të tjerë nga klubet në mbarë Evropën, sauditët tani po synojnë diçka edhe më të madhe, me Al Hilalin që i është dhënë leja nga Paris Saint-Germain për të folur me Kylian Mbappen, i cili ndoshta do të dominojë futbollin botëror për dekadën e ardhshme.

Sa mund të fitojë Mbappe te Al Hilal?

Numrat që rrethojnë transferimin e mundshëm të kapitenit të Francës në Riad janë sinqerisht befasues, me raportime të ndryshme që sugjerojnë se Al Hilal është gati t’i paguajë atij 700 milionë euro për t’u paraqitur për ta për vetëm një sezon, pas së cilës ata do ta lejojnë atë të bashkohet me Real Madridin si i lirë.

Pyetja, natyrisht, është nëse Mbappe dëshiron vërtet të bëjë një transferim në Arabinë Saudite, edhe nëse paguhet një pasuri absolute për ta bërë këtë, edhe nëse është vetëm për 12 muaj. Sigurisht që nuk është një punë e përfunduar.

Sfida më e madhe e Cristiano Ronaldos në Arabinë Saudite

Megjithatë, nëse 24-vjeçari vendos të shkojë, atëherë ai ka të ngjarë të jetë në një tronditje kulturore, si brenda dhe jashtë fushës.

Ronaldo nënshkroi për Al Nassr në janar dhe muajin e kaluar reflektoi mbi sfidën më të madhe me të cilën është përballur që nga mbërritja në Arabinë Saudite – klimën. Duke folur për Goal, portugezi shpjegoi: “Dallimi më i madh që kam gjetur në Arabinë Saudite është padyshim vapa dhe përshtatja e orarit për të stërvitur më vonë gjatë ditës kur është më ftohtë. Por, unë me të vërtetë jam mësuar me këtë tani”.

Në çfarë temperaturash luhen ndeshjet e Saudi Pro League?

Sezoni Saudi Pro League fillon në gusht dhe zgjat deri në maj, duke shmangur muajt e verës kur temperaturat në Riad mund të kalojnë afër 45 gradë celcius. Megjithatë, ndeshjet e mbrëmjes të planifikuara për gusht dhe shtator, si dhe nga marsi deri në fund të sezonit, luhen rregullisht në 30 gradë ose më shumë, shumë larg nga shumica e ligave kryesore evropiane.

Para transferimit të Ronaldos në Arabinë Saudite, Saleh al-Khalif, zëvendës kryeredaktor i gazetës Al-Riyadiah, i tha AFP se “moti do të përbëjë një sfidë për Ronaldon, por unë mendoj se ai do të përshtatet dhe do të shkëlqejë”.

14 golat e ish-superyllit të Real Madridit midis janarit dhe majit sugjerojnë se ai bëri pikërisht këtë dhe ju duhet të imagjinoni se Mbappen, po aq i talentuar sa ai, do të ndiqte shembullin nëse më në fund pranonte ofertën e Al Hilal. /Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

genc nuza

Genc Nuza do të ndajë drejtësinë në ndeshjen Dortmund – PSG në UEFA Youth League

Xhaka Taulant

Taulant Xhaka dënohet me dy ndeshje moslojë, për këtë ndërhyrje të stilit “kung-fu” (FOTO)

ibrahimovic

Ibrahimoviq rikthehet te Milani për herë të tretë

Ivan-Celikovic-

Në moshën 34 vjeçare vdes ish futbollisti i Shkëndijës!

broja

Mesazh i koduar për Brojën? Pochettino: Që të fitohet ndeshja, duhet shënuar gol

haqim memedi

Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare legjenda e futbollit tetovar Haqim Memedi

Mirlind Daku

Gol dhe fitore, Mirlind Daku merr vlerësimin e merituar tek Rubin Kazan

mourinho

Tifozët e Romës të dashuruar me Mourinhon: “Romanist për jetën”…

Jurgen Klopp

Jurgen Klopp tregon se si ndryshoi gjithë sistemin për ta përmbysur Crystal Palacen

INFO

NA NDIQ