Cilat janë tre frutat për mëngjesin perfekt?

INA
INA

26/01/2024

Nëse mëngjesi është vërtet vakti më i rëndësishëm i ditës, është ende për debat, por shumë nutricionistë pajtohen se një mëngjes i ekuilibruar është mjaft i rëndësishëm dhe mund të vendosë bazat për një ditë të fortë përpara.

Të mbushura me fibra dhe lëndë ushqyese të rëndësishme, frutat janë një shtesë e shkëlqyer për një mëngjes të ekuilibruar.

Frutat duke përfshirë portokajt, limonët dhe mandarinat, janë burime të shkëlqyera të vitaminës C, fibrave, kaliumit dhe fitonutrientëve, kanë veti anti-inflamatore dhe detoksifikuese dhe mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës.

Ndërkohë, të mbushura me fibra, vitaminë C dhe antioksidantë, mollët janë një burim i shkëlqyeshëm i një flavanoidi të quajtur quercetin, i cili ka veti antivirale dhe anti-bakteriale dhe mund të forcojë sistemin imunitar. Një avantazh tjetër i mollëve është se ato janë kaq të lehta për t’u marrë në lëvizje, duke i bërë ato një zgjedhje ideale për ata prej nesh që janë shpesh në nxitim në mëngjes.

Kivi mund të mos jetë aq i popullarizuar sa mollët dhe portokajt, por është një frut i mrekullueshëm për t’u ngrënë në mëngjes, ose në të vërtetë në çdo kohë të ditës. Për përfitimet shëndetësore: kivi është i lartë në vitaminë C, e cila mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit. Është gjithashtu i lartë në fibra të cilat mund të rrisin ngopjen dhe mund të ndihmojnë gjithashtu me tretjen.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

gjumi

Rregullat për gjumë të mirë

rruza-te-gjakut

Ngritja e nivelit të sheqerit në gjak nuk ndodh vetëm pas ngrënies së një vakti të pasur me karbohidrate apo sheqerna.

pije te gazuara gazume limenka kanace

Një pije e gazuar në ditë rrit rrezikun për kancer

IMG_9135

Alkaloid shkruan historinë, prezanton ilaçin e ri të lëngshëm Omeprazol

Dhembe buzeqeshje

Dentisti zbulon një gabim të zakonshëm që e bëni derisa i pastroni dhëmbët

diabet

Diabetikët në hall për insulinën e duhur, shoqatat alarmojnë, ministria thotë gjithçka në rregull

truri-1

I pari dhe i vetmi në botë/13-vjeçari shërohet nga kanceri vdekjeprurës i trurit

ushqim per anemiket

Kujdes me ushqimet pas moshës 60-vjeçare

INFO

NA NDIQ