Cilat komuna zvicerane kanë më shumë automjete se sa banorë?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Zviceranëve u pëlqen të udhëtojnë me transport publik, por duket se banorët e disa qyteteve janë vërtet të lidhur me makinat e tyre, shkruan albinfo.ch.

Aq sa në disa komuna ka më shumë automjete se sa njerëz. Për sa i përket kantonit, Valais ka qytetet a vendbanimet me më shumë makina: Dorénaz me 128 automjete për 100 banorë, e ndjekur nga Agettes (123/100) dhe Montana (103).

Nga ana tjetër, Valais ka edhe dy komuna me më pak automjete për kokë banori. Ato janë vendpushimet pa makina të Zermatt (54.2 / 100) dhe Saas-Fee (59.7).

Mesatarja kombëtare është 54.1 makina për 100 banorë, por ndërsa tri qytetet e Valais të përmendura më sipër thyejnë rekordin për numrin e makinave për banor, mesatarja e përgjithshme e saj (65.1) është më e ulët se ajo e Zug (70.9) dhe Schwyz (65.3). /Albinfo.ch

TË FUNDIT
1 ditë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet
2 ditë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
2 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
3 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
3 ditë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

LEXO MË SHUMË

muharrem saliu de biasi

Muhameri nga Haraçina ja dorëzoi flamurin kandidatit shqiptar për eurodeputet

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

policia gjermane gjermani

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania

shkolla-nxenes-klasa

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

muharrem salihu

Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

muharrem saliu

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

kombetarja

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

INFO

NA NDIQ