Cilat vezë janë më të shëndetshme, të skuqura apo të ziera?

Picture of INA
INA

13/11/2023

Vezët janë një nga ushqimet më të njohura të mëngjesit në mbarë botën.

Për sa i përket të ushqyerit, vezët janë një paketë e plotë sepse përmbajnë të gjithë lëndët ushqyese.

Kur bëhet fjalë për recetat e vezëve, ka dy pjata që njerëzit i shijojnë më shumë, vezët e ziera dhe vezët e fërguara. Por a e dini se cila metodë e përgatitjes ofron dozën e nevojshme të lëndëve ushqyese?

Vezë e zier

Vezët e ziera janë një opsion i thjeshtë dhe ushqyes. Një vezë e madhe e zier përmban afërsisht 78 kalori, duke siguruar një ekuilibër të mirë të proteinave, yndyrave dhe vitaminave dhe mineraleve thelbësore.

Gatimi ruan shumicën e lëndëve ushqyese në vezë, duke e bërë atë një zgjedhje të përshtatshme për një vakt të shpejtë dhe të shëndetshëm. Vezët janë të pasura me proteina të cilësisë së lartë, ato përmbajnë të gjitha aminoacidet thelbësore që i nevojiten trupit për rritje dhe rikuperim optimal.

Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminave, stimulojnë prodhimin e energjisë dhe mbështesin shëndetin e kockave. Përveç kësaj, vezët e ziera përmbajnë kolinë, një lëndë ushqyese e rëndësishme për shëndetin dhe zhvillimin e trurit.

Vezë të rrahura

Vezët e fërguara, megjithëse të shijshme, shpesh përfshijnë përgatitjen e vezëve me përbërës shtesë. Vlera ushqyese e vezëve të fërguara mund të ndryshojë shumë në varësi të përbërësve të saj.

Ndërsa vezët e fërguara mund të ofrojnë përmbajtje më të lartë proteinash për shkak të përbërësve të shtuar, ato gjithashtu mund të jenë më të larta në kalori dhe yndyra jo të shëndetshme, veçanërisht nëse skuqen me shumë vaj ose gjalpë.

Megjithatë, vezët e fërguara ofrojnë një mundësi për të inkorporuar lëndë të ndryshme ushqyese nga perimet dhe proteinat pa yndyrë, duke rritur vlerën e përgjithshme ushqyese të vaktit.

Krahasimi i të ushqyerit

Nëse flasim për ushqimin, një vezë e zier ruan pjesën më të madhe të vlerës së saj natyrale, sepse gatuhet pa yndyra dhe përbërës shtesë. Procesi i gatimit ruan proteinat dhe lëndët ushqyese të vezëve, duke i bërë ato një opsion më të shëndetshëm për sa i përket aditivëve minimalë dhe kalorive të reduktuara.

Nga ana tjetër, vezët e fërguara, megjithëse janë potencialisht më të larta në proteina dhe lëndë ushqyese shtesë nga përbërësit e shtuar, mund të jenë gjithashtu më të larta në kalori dhe yndyra të ngopura për shkak të vajit të gatimit dhe mbushjeve të tjera me kalori.

Ndërsa vezët e ziera ofrojnë thjeshtësi dhe ruajnë lëndët ushqyese natyrale, vezët e fërguara, nga ana tjetër, kur përgatiten me kujdes me përbërës ushqyes, mund të përmirësojnë vlerën e përgjithshme ushqyese me shtimin e perimeve dhe proteinave pa yndyrë.

Pavarësisht nga forma e tyre, vezët ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore që i bëjnë ato një shtesë të vlefshme për çdo dietë të ekuilibruar.

TË FUNDIT
2 ditë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha
2 ditë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
4 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
4 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?
1 javë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

INFO

NA NDIQ