Cili aplikacion i mesazheve është më i sigurti?

INA
INA

8 Gusht, 2023

Shumica e përdoruesve kanë disa aplikacione në telefonin e tyre që i përdorin për komunikim. Sa të sigurta janë këto aplikacione dhe a janë të mbrojtura mesazhet tuaja? Një grup ekspertësh nga agjencitë “Tech Policy Press” dhe “Convocation Research and Design” bënë një studim shterues të aplikacioneve më të njohura të mesazheve dhe publikuan rezultatet në një punim.

– Edhe ata që shqetësohen më shumë për privatësinë rrallë kanë informacion të mjaftueshëm për të marrë vendime që janë në interesin e tyre më të mirë. Ekziston një hendek i rëndësishëm midis premtimit të kriptimit dhe kërcënimeve për të siguruar mesazhe në praktikë. Ne hasëm forma të ndryshme të “folklorit të sigurisë” që merr vendime në emër të përdoruesve dhe jo të bazuar në informacione të bazuara në fakte, si dhe “nihilizëm të sigurisë”, një ndjenjë mes disave se nuk ka asnjë mënyrë për të komunikuar në mënyrë të sigurt, shkruajnë autorët e studimit. .

Punimi analizoi aplikacionet e komunikimit të “Apple”, “Facebook Messenger”, “Google Messages”, “Signal”, “Telegram” dhe “Whatsapp”. Studimi u fokusua në mënyrën se si njerëzit reagojnë ndaj këshillave në aplikacion dhe si e kuptojnë ata kuptimin e çdo veçorie.

Pas testimit të aplikacioneve, ekspertët arritën në përfundimin se Signal është aktualisht aplikacioni më i sigurt i mesazheve, por me një paralajmërim të vogël. Gjegjësisht, kërkesa për të shfaqur numrin e telefonit (dhe për t’u identifikuar me zbulimin e detyrueshëm të numrit të telefonit) ende e bën atë aplikacion të prekshëm, megjithëse më pak se të tjerët.

Ekspertët sugjeruan që kompanitë duhet të lejojnë ndezjen dhe çaktivizimin e çdo veçori që ndikon në privatësinë dhe sigurinë e të dhënave, dhe të zbatojnë cilësime më të hollësishme që do t’i lejojnë përdoruesit me rrezik të lartë të përshtatin shërbimin sipas nevojave të tyre – të tilla si fshirja e mesazheve, fshirja e regjistrave të thirrjeve dhe historisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

eklips diellor

Eklipsi diellor do të ndodh së shpejti, ja çfarë duhet të dini

Netflix

Netflix i jep fund epokës së marrjes së DVD-ve me qira

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram mund bëhen me pagesë

microsof

Microsoft bën paralajmërimin e fundit për Windows 7 dhe 8

pitagora

“Teorema e Pitagorës” gjendet në një pllakë balte 1000 vjet më e vjetër se Pitagora

roboti-780x470

Japonia ka prodhuar një robot 4.5 metra të lartë, që kushton 3 milionë dollarë

kush-udheheq-garen-per-zhvillimin-e-teknologjise-5g_5c9fcc93eb048

Rrezatimi elektromagnetik, çfarë është dhe sa të kujdesshëm duhet të jemi?

apple-iphone-15-pro-3

Pse po mbinxehet iPhone 15-shi?

pika zero

‘Pika zero e historisë’/ Zbulohen statuja të reja në vendet e lashta të Gobeklitepe dhe Karahantepe

INFO

NA NDIQ