Cirku në seancën për Ligjin për Mësimdhënie

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Debati për dy pikat e rendit të ditës në seancën e nëntë të Komisionit Parlamentar të Arsimit, Shkencës dhe Sportit, që pati sot vazhdimin e pestë, nuk ka nisur më. Për shkak të mosmarrëveshjeve mes deputetëve të opozitës dhe kryetares së komisionit Zaklina Lazarevska nga LSDM për rendin e ditës së seancës, ajo dha një orë pushim.

Sipas Lazarevskës, në seancën e 17 qershorit 2021 me tetë vota “për” u votua rendi i ditës dhe prandaj Komisioni duhet të vazhdojë të punojë. Deputetët e VMRO-DPMNE-së, të mbledhur para presidentit, reaguan dhunshëm, mohuan të miratohej rendi i ditës dhe kërkuan regjistrimin e asaj seance. Ata insistuan se duhet të lejohen fjalime procedurale para miratimit të rendit të ditës.

“Procedurat do të bësh sa të duash, nëse do pesë muaj, do të kesh pesë muaj. Nuk është problem, do t’jua jap”, tha Lazarevska, e cila për të qetësuar polemikat dha një orë pushim për, siç tha, negociata të mëtutjeshme.

Pas një kohe të gjatë është paraparë vazhdimi i kësaj seance, në të cilën janë miratuar Projektligji për emërimin dhe ndryshimin e Ligjit për mësimdhënësit dhe bashkëpunëtorët profesional në shkollat ​​fillore dhe të mesme dhe Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Byronë për zhvillimin e edukimi, si në leximin e parë.


Kryetarja e Komisionit Lazarevska në fillim të vazhdimit të sotëm njoftoi se i pranishëm ishte edhe zëvendësministri i Arsimit dhe Shkencës Ljuljzim Aliu.

“Në seancën e Komisionit për Arsim, Shkencë dhe Sport kulmoi destruktiviteti i VMRO-DPMNE-së. Bllokada e Ligjit për arsimtarët dhe bashkëpunëtorët profesional në arsimin fillor dhe të mesëm sot janë kthyer në tentativa për dhunë fizike, kërcënime dhe kaos. Deputetët e VMRO-DPMNE-së as nuk lejojnë që të fillojë debati për këto ndryshime, e jo t’i sjellë ato. Sjellja e sotme e deputetëve nga radhët e VMRO-DPMNE-së është e turpshme, e ulët dhe e vrazhdë. Me këto ndryshime mbi 27 mijë mësimdhënës dhe bashkëpunëtorë profesionalë do të marrin paga më të larta dhe rreth 4700 prej tyre punësim të përhershëm. VMRO-DPMNE e ka bllokuar një vit të tërë, e ka bllokuar sot duke e penguar punën, duke bërtitur e kërcënuar, duke e degraduar Kuvendin”, reagoi LSDM.

“Ky kuvend është vështirë të funksionojë pas zgjedhjeve lokale sepse ka ndryshime në komisionet parlamentare ku duhet të ndërrohen kryetarët e tre komisioneve, ndërsa në 15 nga 21 duhet të ketë ndryshime në aspektin e anëtarëve dhe deputetëve, sepse ka një të ri. situata me deputetët. Prandaj është më urgjente që të thirret Komisioni për Zgjedhje dhe Emërime, e mazhoranca të mos e thërrasë komisionin sepse nuk ka shumicë në të dhe kështu çdo gjë është ngecur”, tha deputetja nga VMRO-DPMNE, Dafina Stojanoska, në seancën e sotme parlamentare Komisioni për Punë dhe Politikë Sociale.

TË FUNDIT
46 minuta
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
3 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
3 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
5 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
9 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
1 ditë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
5 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
21 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
1 ditë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
8 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari

LEXO MË SHUMË

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

zjarrfikes

Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta

policija-1-800x445

RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore

INFO

NA NDIQ