Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

INA
INA

27/11/2023

Një cisternë e Izraelit është kapur nga sulmues të paidentifikuar në brigjet e Jemenit të dielën, tha një kompani private e inteligjencës. Sulmuesit kapën cisternë, Central Park, e cila operohej nga kompania Zodiac Maritime, në Gjirin e Adenit, tha kompania e inteligjencës Ambrey.

Një zyrtar i Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, i cili preferoi të mbetej anonim për arsye sigurie, konfirmoi se anija ishte sekuestruar.

Një deklaratë nga Zodiac Maritime e quajti sulmin si një “incident të dyshuar piraterie”.

Kompania tha se kishte 22 anëtarë të ekuipazhit shumëkombësh në bord dhe cisterna mbante një “ngarkesë me acid fosforik”. Askush nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

dergesat port kontejner

Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

david cameron

“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

Lufthansa

Lufthansa sërish anulon disa fluturime

Xhozef Joseph Borell

Shefi i diplomacisë së BE-së: Palestinezët po përballen me dhunë në rritje

shtepia e Bardhe-usa

FOTO/ Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, 50 vjet më parë

INFO

NA NDIQ