City i frikshëm, fitojnë Real, Dortmund e Juve, ndalet PSG

Manchester City dominon dhe fiton me një diferencë të madhe, duke mposhtur Kopenhagenin me 5-0. Protagonist është përsëri Haaland, i cili me dy golat e sotëm arrin 19 gola në 12 ndeshje. Norvegjezi lirohet menjëherë, duke shënuar në të 7-at në krosimin e Cancelos. Ish-sulmuesi i Dortmund është në formë të shkëlqyer dhe dyfishon në minutën e 32-të. Me këtë gol që vlen 2-0, Haaland arrin 28 gola në Champions League dhe parakalon. Luis Suarez (27). Para pushimit mbërrin edhe tripleta, autogol i Khocholava. Pjesa e dytë nis pa Haaland, me Guardiolën që vendos ta lërë të pushojë dhe i jep kohë të rinjve Palmer, Leëis dhe Ëilson-Esbrand. Në minutën e 51-të vjen pokeri, i nënshkruar me penallti nga Mahrez, ndërsa për 5-0 ka menduar Alvarez në minutën e 76-të. Kështu përfundon, me ‘pokerisimo’ e Manchester Cityt, i cili mbetet me pikë të plota dhe dominon grupin G.

Në sfidën tjetër të këtij grupi, Sevilla është mposhtur nga Borussia Dortmund. Verdhezinjtë fituan 4-1 në Sanchez-Pizjuan, në atë që mund të jetë ndeshja e fundit e Lopeteguit në pankinën andaluziane.

Në grupin F, Real Madridi vazhdon me pikë të plota, duke mposhtur edhe Shakhtarin me rezultatin 2-1 që absolutisht nuk pasqyron dominimin e blancos. Madrilenët arrijnë në 9 pikë, të ndjekur nga Shakhtar (4) dhe Leipzig (3).

Në grupin H, Juve nuk gabon gue dhe mbetet në vazhdën e kalimit të komplikuar në raundin e dytë pas PSG dhe Benfica. Skuadra e Allegrit mundi 3-1 Maccabi Haifa-n dhe arriti tri pikët në grup. Në pjesën e parë ishte Rabiot ai që doli nga ngërçi (35′) me një asistim perfekt të Di Marias, më pas në pjesën e dytë u përsërit “Fideo” dhe Vlahovic (50′) i duhej topit për të dyfishuar. Në finale David (75′) shkurton distancën dhe së bashku me Atzilin (tre shtylla) tenton të rihapë ndeshjen, por Rabiot (83′) mbyll llogaritë.

Në sfidën tjetër të këtij grupi, Benfica dhe PSG barazuan 1-1 dhe vazhdojnë krah për krah, me 7 pikë dhe një +4 qetësuese ndaj Zonjës së Vjetër. Benfica e nisi mirë, me presion të lartë dhe dy raste të rëndësishme për Gonçalo Ramos dhe David Neres, të ndalura nga Donnarumma.

Goli duket në ajër, por vjen për PSG-në: Mbappé i shërben Messit, i cili realizon me një goditje të shkëlqyer. Donnarumma është vendimtar ndaj Antonio Silva-s, por kapitullon në minutën e 41-të: autogoli është i Danilo Pereira.