Çka do bëj Zaev pas ikjes nga posti i kryeministrit, heq dorë nga privilegjet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2022

Ish-kryeministri Zoran Zaev do të shfrytëzojë vetëm një nga privilegjet e parashikuara me Ligjin për Qeverinë.

Ai thotë për “A1on” se nuk do të përdorë apanazh. Edhe pse ka të drejtë, Zaev heq dorë edhe nga përdorimi i makinës shtetërore dhe shoferit. Pjesërisht do të përdorë vetëm sigurinë shtetërore.

Zaev ka të drejtën e gjashtë truprojave, të cilët mund t’i zgjedhë, për ta ruajtur për 24 orë, por ai tha se nuk do të përfitonte plotësisht nga ky privilegj.

“Nuk do të përdor apanazh. Unë do të punësohem në kompanitë tona familjare, kështu që do të kem një automjet për mua nga kompanitë familjare. “Unë do të përdor sigurinë pjesërisht siç e parashikon ligji”, tha Zaev për A1on.

Zaev ka të drejtë të përdorë privilegje për katër vjet e gjysmë, për aq kohë sa ka qenë kryeministër. Zaev erdhi në postin e kryeministrit në vitin 2016 pas fitores së zgjedhjeve, pas shpërthimit të skandalit të përgjimeve. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ