Çka do bëj Zaev pas ikjes nga posti i kryeministrit, heq dorë nga privilegjet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Janar, 2022

Ish-kryeministri Zoran Zaev do të shfrytëzojë vetëm një nga privilegjet e parashikuara me Ligjin për Qeverinë.

Ai thotë për “A1on” se nuk do të përdorë apanazh. Edhe pse ka të drejtë, Zaev heq dorë edhe nga përdorimi i makinës shtetërore dhe shoferit. Pjesërisht do të përdorë vetëm sigurinë shtetërore.

Zaev ka të drejtën e gjashtë truprojave, të cilët mund t’i zgjedhë, për ta ruajtur për 24 orë, por ai tha se nuk do të përfitonte plotësisht nga ky privilegj.

“Nuk do të përdor apanazh. Unë do të punësohem në kompanitë tona familjare, kështu që do të kem një automjet për mua nga kompanitë familjare. “Unë do të përdor sigurinë pjesërisht siç e parashikon ligji”, tha Zaev për A1on.

Zaev ka të drejtë të përdorë privilegje për katër vjet e gjysmë, për aq kohë sa ka qenë kryeministër. Zaev erdhi në postin e kryeministrit në vitin 2016 pas fitores së zgjedhjeve, pas shpërthimit të skandalit të përgjimeve. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

foto-autostrada-korridori-8

Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

haradinaj-kurti

Haradinaj – Kurtit: Mos e bëj më asnjë hap pa amerikanë

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me Osmanin dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

INFO

NA NDIQ