Çka do ndodhë me ish-kryedoganierin ‘Dallavera’

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14 Shkurt, 2023

Gjykata Penale në Shkup lejoi që procedura gjyqësore për ish-drejtorin e Doganave, Dragan Daravellski i njohur si “Dallavera” të kthehet prej fillimit. Ai është dënuar në maj të vitit 2007 me burg prej 7 vjetëve për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe autorizimeve.

Aktgjykimin e konfirmoi edhe Gjykata e Apelit të Shkupit në mars të vitit 2008, por Daravelski nuk përfundoi në burg sepse ishte në arrati.

Gjykata bëri me dije se pas shqyrtimit të kërkesës së avokatëve të Daravellskit, i ka analizuar dosjet gjyqësore dhe ka marrë vendim se kërkesa ka bazë, e arsyeja për këtë është se të dënuarit i është gjykuar në mungesë. Prokuroria e Shkupit dorëzoi ankesë, por Apeli konfirmoi vendimin e Gjykatës, me të cilin sot do të njoftohet edhe burgu i Idrizovës. Më 10 janar ai u arrestua në vendkalimin kufitar “Tabanoc” gjatë hyrjes në Maqedoni, pas çka u dërgua në Idrizovë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Përçarja e BDI-së, për interesa personale apo për idealin e ish-UÇK-së?

foto-autostrada-korridori-8

Një ndërmarrje shtetërore fitoi më shumë se bankat më të mëdha maqedonase

lajcak-esobar

Lajçak dhe Escobar sot takohen me presidenten Osmani dhe krerët e opozitës

veriu-1-600x360

Anketa/Vetëm 11 për qind e serbëve të gatshëm të luftojnë në Kosovë

hoti peci

“Argat i Kurtit”, “Analfabet”, “Inspektor Peci në botën e çudirave”, përplasja në rrjete sociale Hoti-Peci

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

INFO

NA NDIQ