Çka është “diplomacia fluturuese” e Lajçakut dhe sa do të ketë efekt në dialog?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Miroslav Lajçakut do t’i bie shpesh të hipë në aeroplan, këto ditë. Sikurse puna e mjetit të transportit tashmë do të shquhet edhe metoda e ndërmjetësimit të Bashkimit Evropian në fazën e re të dialogut.

Emisari special do ta përdorë diplomacinë fluturuese që, përmes takimeve ndarazi në Prishtinë e Beograd, t’i përafrojë qëndrimet e Albin Kurtit e Aleksandër Vuçiqit, në distancë nga njëri-tjetri.

Sipas njohësit të politikave evropiane, Emir Abrashi, kjo mënyrë negocimi i shmang temat e reja në tavolinë.

“Palët qëndrojnë në distancë, ndërmjetësuesi negocion me secilën palë veç e veç, deri të arrijnë një marrëveshje. Në këtë aspekt kjo mund të jetë efektive nëse është gjykuar se ulja e palëve në tryezë mund të nxjerrë tema të reja që mund ta vonojnë arritjen e një marrëveshjeje”, thotë ai.

Mirëpo, profesori i së Drejtës Ndërkombëtare, Dritëro Arifi, thotë se është vështirë t’iu iket mospajtimeve.

“A do të ketë sukses, në këto rrethana është e vështirë, sepse po vërehet që palët kanë mospajtime të theksuara, sidomos te Asociacioni dhe statusi i Kishës Ortodokse”, shprehet Arifi.

Sipas këtyre, me rëndësi është që Kosova të mos tregohet destruktive.

Rezultatet e diplomacisë fluturuese të Lajçakut pritet të vihen në dukje më 18 mars, kur Kurti e Vuçiq të takohen në Maqedoninë e Veriut.

TË FUNDIT
16 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
24 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
27 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
1 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
1 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
2 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
1 ditë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
7 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
1 ditë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
1 orë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
1 ditë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

LEXO MË SHUMË

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

Keshilli-Evropian-flamuri-rus-

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

INFO

NA NDIQ