Çka i thanë Afrim Gashit, kryeministri Kovaçevski dhe Ali Ahmeti?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Janar, 2023

Gjithnjë e më reale duket kyçja e Aleancës për Shqiptarët në shumicën qeveritare të drejtuar nga kryeministri Kovaçevski dhe partneri më i madh i tij, BDI e Ali Ahmetit.

Ndërkaq pengesa e fundit, sipas informaciove brenda kampit qeveritar, është Alternativa e Afrim Gashit, e cila sipas gjitha gjasave do të humb më shumë nga zgjerimi i koalicionit qeveritar, përcjell Klan Maqedoni.

Gjatë ditës së djeshme është realizuar një takim mes kryeministrit Kovaçevski dhe kreut të BDI-së, Ali Ahmeti me kryetarin e Alternativës, Afrim Gashi. Takimi është realizuar brenda zyrave të Qeverisë së Maqedonisë.

Sipas informacioneve të Klan Maqedoni, Gashit i është kumtuar se nuk do të udhëheqin me Ministrinë e Shëndetësisë, ndërsa në dilemë mbetet edhe Ministria për Shoqëri Informative dhe Administratë.

Ende nuk dihet se si do të veprojnë nga partia e Gashit, nga e cila ditëve të fundit kanë kumtuar se përfshirja e ASH-së në qeveri është e panevojshme. Sipas tyre, hyrja e partisë së Taravarit në qeveri i ndihmon BDI-së së Ahmetit, për ta “shuar grupin e zjarrit”.

Fundjavën e kaluar Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie, Zeqirija Ibrahimi kishte realizuar takim me nënkryetarin e BDI-së dhe njërin nga drejtuesit e “Grupit të zjarrit”, Izet Mexhitin. Takimin për KlanM e konfirmoi vet Ibrahimi, i cili mes tjerash tha se kishin biseduar për zgjerimin e shumicës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

daniel server

Serwer: Për situatën në veri, SHBA po mbështet 100% Serbinë

sulmi gazetaret

Kush janë sulmuesit e gazetarëve në veriun e Kosovës? (FOTO)

benzema

Benzema, ofertë nga Arabia Saudite, do të fitojë sa Ronaldo

IMG_1707

Mexhiti: Fraksionit të BDI-së po i bashkangjiten profesionistët e anashkaluar nga partia

Kurti Blinken

Kurti për The Guardian: Deklarata e Blinkenit ishte e padrejtë, e gabuar dhe shumë naive

pdk memli

PDK: Kryeministri Kurti po rrezikon raportet e Kosovës me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

ahmeti

Shpend Ahmeti: Asnjë helikopter s’e ka shteti i Kosovës në rast të ndonjë krize

hovenier

Del transkripti i plotë: Hovenier foli për sanksionet e ShBA-së, tregoi se kush e mori vendimin për përjashtimin e Kosovës nga “Defender Europe 23”

spahiu

Spahiu: Kosova nuk duhet tërhiqet, është betejë për flamurin

INFO

NA NDIQ