Çka po ndodhë me lirën turke

ina-online
ina-online

16/02/2024

Hulumtimi i Bankës Qendrore Turke tregoi se lira ka rritur lehtësisht vlerën e saj në janar të këtij viti në krahasim me muajin e kaluar. Kjo matje është bërë bazuar me “indeksin e çmimeve të konsumit”.

Në përgjithësi, lira turke është bërë pak më elastike në krahasimet ndërkombëtare gjatë muajit të kaluar, por ka humbur vlerën ndaj monedhave të tjera për një periudhë më të gjatë.

Meqë ra fjala, vitin e kaluar ishte ndër monedhat më të këqija në botë, së bashku me rublën dhe monedhën argjentinase.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

nxemje-qendrore- ngrohje780x439-1

Për shkak të kushteve atmosferike do të vazhdohet sezona e ngrohjes në Shkup

Marko-Bislimovski-780x439-1

Bislimoski: Ngjarjet në mes Iranit dhe Izraelit do të ndikojnë në çmimin e derivateve të naftës

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

Banka-Boterore-600x360-1

Durrësi qyteti më i nxehtë deri në 2040-ën, në mesin e tyre edhe Prizreni e Prishtina

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

kredite denar

Nuk ka më kredi të shpejta pa prani fizike

INFO

NA NDIQ