Çka po ndodhë me piktorin e mirënjohur Omer Kaleshi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/03/2022

Shkruan Ilaz Kadriu

Komuniteti shqiptar në Chicago , me prejardhje nga Kërcova është i brengosur për shëndetin e piktorit me origjinë nga Sërbica e Kërcovës, Omer Kaleshi i cili gati 6 dekada jetoi dhe veproi në Paris.

Në bazë të informacioneve nga shoku i tij i ngushtë Zt. Luan Rama , Omeri është transferuar në Stamboll, atje ku kreu studimet , atje ku u shpërngul nga fshati i lindjes më 1956, së bashku me qindra mijë shqiptarë të tjerë, të cilët , sot luajnë një rrol të rëndësishëm në të gjitha sferat e jetës në Turqi.

Ne Kërçovarët në Chicago krenohemi me Omerin tonë të dashur, por edhe me mikun e madh të kërçovarëve Zt. Luan Rama, ambasador, shkrimtar, diplomat dhe intelektual i kalibrit evropian, i cili më 2013, me ftesë të këtij komuniteti qëndruan në Chicago së bashku me Omerin si mysafirë specialë në “Mbrëmjen Kërçovare 2013”. Një faleminderim të madh për Luanin i cili në mënyrë të veçantë ka shkruar dhe është kujdesur shumë për Omerin. Për piktorin tonë kanë shkruar Luan Rama, Ismail Kadare dhe shumë të tjerë. Përveç tyre, gazetat e haja janë plot me artikuj për Omerin.

https://www.facebook.com/ilaz.kadriu.7/posts/5139435809449718

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

diaspora kroaci

Takime vëllezërore me shqiptarët e Kroacisë

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

IMG_1267

Djaloshi që la Amerikën për të veshur uniformën e policisë së Kosovës

REXHEPI

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

pliizzr

Arrestimi i këngëtarëve shqiptarë në Zvicër, deklarata e fortë e koleges së tyre: Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët dhe…

treni

Me tren falas për në Evropë, BE dhuron 35 mijë bileta për të rinjtë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

sermet sulejmani

Në kafenenë time më nuk do të flitet për politikë

INFO

NA NDIQ