Çka po ndodhë në Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup, analiza e Ilievskit nxjerr të dhëna shqetësuese!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/02/2022

Inspektori i njohur Gjorgji Ilievski që së fundi doli në pension përmes një analize hulumtuese në portalin “Netpress” ka nënvizuar parregullësi dhe shkelje ligjroe që i ka konsideruar si krim në pushojnë Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup.

Ilievski sjkrian se është informuar nga profesorë për siç thuhet krimet e organizuara arsimore edhe në këtë universitet, përcjell INA.

“Me ankesën time dhe me konstatime të drejtuara saktësisht në Inspektoriatin Shtetëror të Arsimit për të hetuar krimet e shprehura arsimore, pas dy muajsh më njoftojnë me nr.09-1348 nga data 22.12. 2021, se është kryer inspektim i jashtëzakonshëm në Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup, dhe pas pranimit të procesverbalit nr. 09-1348 të datës 14.12.2021 dhe Vendimit nr.09-1348 të datës 22.12.2021, të cilin e kanë zbatuar këshilltarët inspektorë të arsimit: Maja Stojanovska, Predrag Ilieski, Daniela Kirovska dhe Zoran Risteski, dhe çfarë konkludoj:

Gjatë inspektimit të jashtëzakonshëm, inspektorët shtetërorë të arsimit Maja Stojanovska, Predrag Ilieski, Daniela Kirovska dhe Zoran Risteski nuk kanë kryer procedura kontrolli në pjesën: A ka status aktiv juridik rektori Aziz Pollozhani dhe a e kryen në mënyrë të kundërligjshme funksionin rektor?

Atij i ka skaduar mandati dhe nuk ka asnjë procedurë të re zgjedhore. Në të njëjtën kohë, nëse procedura për zgjedhjen e rektorit ka qenë në përputhje me dispozitat ligjore. Për këtë duhet të përgjigjen inspektorët e lartpërmendur”, shkruan Ilevski.

Ai nxjerr detaje edhe për keqpërdorime që pretendon se janë bërë dhe punësime të paligjshne të profesorëve. Ditëve në vijim do të publikohet analiza e plotë e Ilievskit (VIJON)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ