Çka po shohin në lëndët e Ramiz Merkos, Prokuroria jep njoftimin e parë

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Komisioni i Prokurorisë Publike po vijon kontrollin dhe verifikimin e rasteve të ngritura ndaj kryetarit të Komunës së Strugës, Ramiz Merko, por deri tani nuk mund të jepet ndonjë e dhënë, sepse kemi të bëjmë me lëndë voluminoze, për të cilat duhet kohë.

“Komisioni i Prokurorisë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut përgjegjës për mbikëqyrjen e jashtëzakonshme të lëndëve të parashtruara kundër Ramiz Merkos, kryetar i Komunës së Strugës, ka inspektuar të gjitha lëndët e përfunduara në Prokurorinë Themelore Publike Strugë, Prokurorinë e Lartë Publike Manastir dhe në Prokurorinë Publike Themelore për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit. Njëkohësisht, për shkak të masës së veprimeve të ndërmarra dhe kompleksitetit, disa nga rastet janë ende në studim dhe analizim të detajuar”, theksoi Prokuroria Publike.

Ata shtojnë se pas përfundimit të kontrolleve, Komisioni do të përgatisë një raport me udhëzime për trajtimin e rasteve konkrete.

Kujtojmë se pak ditë më parë Merko dhe familja e tij përfunduan në listën e zezë amerikane, për shkak të përfshirjes në korrupsion. Pas disa ditësh heshtjeje pasi u shpall persona non grata në SHBA, Merko iu drejtua publikut në rrjetet sociale, ku postoi disa fotografi me ambasadoren amerikane në vend, Ageler dhe shkroi se do të jetë tërësisht transparent dhe i hapur për bashkëpunim për nevojat e organeve gjyqësore.të cilët po hetojnë çështjet e ngritura ndaj tij.(INA)

TË FUNDIT
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
10 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
10 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
10 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
11 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

16 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar
24 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
19 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit
15 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
22 orë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
19 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali
15 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

fronti evropian vlen

VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

INFO

NA NDIQ