“Çmenduri” i konsideron deputeti gjerman deklaratat e ambasadorit Hill për Kurtin e Vuçiqin

ina-online
ina-online

9 Qershor, 2023

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, mbrëmë ka deklaruar se partneriteti me presidentin serb Aleksandar Vuçiq po shkon mirë, ndërkaq për kryeministrin Albin Kurti ka thënë se nuk mund ta thotë të njëjtën gjë.

Për këtë çështje ka reaguar deputeti gjerman i Të Gjelbërve, Reinhard Butikofer, i cili deklaratën e Hillit e ka konsideruar “çmenduri”.

“Ambasadori i ShBA-së në Serbi, Christopher Hill, duke komentuar në konfliktin Serbi-Kosovë, e quan presidentin e Serbisë Vuçiq ‘partner të mirë’ ndërsa vë në pikëpyetje nëse ShBA-ja ‘mundet ende ta konsiderojë’ kryeministrin e Kosovës Kurtin ‘partner’. Thjesht çmenduri”, shkroi eurodeputeti gjerman.

Hill, në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe, tha:

“Ne e konsiderojmë Vuçiqin si një partner të mirë. Ai dhe qeveria e tij janë partnerë të mirë në këtë proces dhe shpresojmë që kështu të vazhdojë. Ne do të donim që ai të bënte ç’është e mundur për ta shtensionuar situatën dhe tashmë po shohim shenja se kjo po zbatohet. Ne e ndjejmë se Serbia po bëhet partner gjithnjë e më i mirë për ne”.

“Mendoj se kemi një problem me zotin Kurti, ai nuk është i gatshëm ta pranojë (kërkesën e ShBA-së dhe BE-së, shën. red.). Më duket se kemi disa probleme shumë thelbësore me të, nëse ende mund ta konsiderojmë si partner. Por këtë vendim ia lë ambasadës sonë në Prishtinë”. /Klankosova.tv

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Me armët ruse Vuçiq po mendon aneksimin sipas modelit të Krimesë

Shaip Kamberi

Kamberi: Vuçiq mund të hakmerret ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës

INFO

NA NDIQ