Ulen çmimet e naftës në Maqedoninë e Veriut

INA
INA

09/11/2023

Komisioni Rregullativ për Energji, Shërbime të Ujit dhe Shërbime për Menaxhimin e Mbeturinave Komunale në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka miratuar Vendim për uljen e çmimeve me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 0,44% krahasuar me vendimin e datës 6 nëntor 2023.

Çmimet referencë të derivateve të naftës në tregun botëror në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rënie mesatarisht: për benzinën me 0,006%, për naftën me 0,429%, për naftën ekstra të lehtë me 0,670% dhe për karburantin me 2,158%.

Kursi i denarit kundrejt dollarit në periudhën e kaluar pas së cilës janë formuar çmimet me llogaritjen e mëparshme është më i ulët për 0,562%.

Nga 9 nëntor 2023, nga ora 00:01, çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:
Benzina motorike EUROSUPER BS – 95 81.00 (denarë/litër)
Benzina motorike EUROSUPER BS – 98 83.00 (denarë/litër)
Diesel (EURODISEL BS). V) 80.50 (denarë/litër)
Lëndë djegëse ekstra e lehtë 1 (EL-1) 80.00 (denarë/litër)
mazut M-1 NS 44.996 (denarë/kilogram)

Çmimi me pakicë i karburantit M-1 NS është ulur për 1.005 den/kg dhe tani do të arrijë në 44.996 den/kg.

Çmimet me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98, EURODIESEL (D-E V) dhe vajit ekstra të lehtë shtëpiake (EL-1) nuk ndryshojnë.
Vëmë re se këto janë çmimet maksimale të derivateve të naftës që nga ora 00:01 e datës 9 nëntor 2023. Shitësit me shumicë dhe pakicë të produkteve të naftës dhe karburanteve të transportit mund të vendosin çmimet e produkteve individuale të naftës dhe karburanteve të transportit më të ulëta se çmimet më të larta të përcaktuara.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

vmro

VMRO: Me Talatin kryeministër, bëhet “BDI-zimi” i Maqedonisë

Krenar Lloga

Lloga: Presim që Palevski të ekstradohet sa më shpejtë! 

INFO

NA NDIQ