Çmimet e naftës ranë nën 80 dollarë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Çmimet e naftës ranë nën 80 dollarë sot në tregjet ndërkombëtare pasi vëmendja e tregtarëve u tërhoq nga parashikimet për një ngadalësim të ekonomisë globale dhe përhapjen e Covid-19 në Kinë, gjë që mund të dëmtojë kërkesën.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pasdite ishte me 2.39 dollarë më i ulët se në mbylljen e djeshme të tregtimit dhe arriti në 79.71 dollarë.

Në tregun amerikan fuçia u tregtua sot me një çmim më të ulët prej 2.2 dollarësh, me 74.73 dollarë.

Tregtarët ishin të shqetësuar dje nga të dhënat që sugjeronin kërkesë më të dobët në Kinë dhe një paralajmërim nga shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva se viti i ri mund të jetë më i ashpër se i kaluari për shkak të një ngadalësimi të njëkohshëm të aktivitetit në SHBA, Kinë dhe Evropë.

Qeveria kineze ngriti kuotat e eksportit për derivatet në fillim të ciklit të këtij viti, gjë që është interpretuar si një aluzion se ajo pret një kërkesë të brendshme më të dobët në mes të një rigjallërimi të Covid-19.

Tregu është i shqetësuar edhe për kërkesën në Shtetet e Bashkuara, pasi banka qendrore rriti sërish normat e interesit në dhjetor, me gjysmë për qind, për të qetësuar inflacionin. Vitin e kaluar, Fed rriti normat e interesit me 3.5 pikë përqindjeje.

“Gjendja e ekonomisë globale ka larguar të gjitha shqetësimet e tjera dhe do të dominojë për të ardhmen e parashikueshme,” tha Stephen Brannock i PVM Oil.

Rënia e kërkesës do të ndikojë gjithashtu në rezervat amerikane, thanë ekonomistët në një sondazh të Reuters, duke parashikuar se raportet do të tregonin se rezervat u rritën javën e kaluar me 2.2 milionë fuçi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1335

Edhe Erdogani a po implikohet në zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut?!

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ