Çmimet e prodhimeve bazë në qiell, çfarë ndërmarrin shtetet e rajonit?

Picture of INA
INA

18/09/2023

Muajin e kaluar është regjistruar rënie e çmimit të prodhimeve bazë në bursat botërore. Sipas të dhënave nga Organizata e Ushqimit dhe Agrikulturës pranë OKB-së, FAO, Indeksi i Çmimeve të Ushqimit ka rënë për 2,1% në gusht krahasuar me korrikun, Indeksi i Çmimit të Drithërave ka rënë për 0,7%, vaji i bimëve ka rënë për 3,1%, ndërsa prodhimet qumështore për 3%.

Por, pavarësisht stabilizimit të inflacionit dhe rënies së çmimeve në nivel ndërkombëtar, linjat e furnizimit në shumicën e shteteve të Ballkanit vazhdojnë të ngrenë çmimet e prodhimeve bazë.

Prandaj, një pjesë e shteteve të rajonit tashmë kanë vendosur të ndërhyjnë në treg, duke ngrirë çmimet e prodhimeve ushqimore.

“Merrni çmimet e tregut të aksioneve në BE dhe do të shihni indeksin e ndryshimit të çmimeve gjatë një periudhe kohore. Nëse ushqimi në BE është rritur me 11% në çmimet e aksioneve, këtu është rritur me 46%. Nuk është etike”, tha zv/kryeministri për çështje ekonomike i Maqedonisë së Veriut, Fatmir Bytyqi, gjatë paralajmërimit të masave qeveritare për parandalimin e shtrenjtimeve.

Maqedonia e Veriut ul çmimet për 10% dhe përkohësisht ndalon rritjen

Maqedonia e Veriut paralajmëroi se nga 20 shtatori do të obligojë marketet që të ulin çmimet të mbi 50 produkteve bazë për 10%.

Masa e përkohshme do të vlejë deri më 30 nëntor, ndërsa sipas paralajmërimeve do të merren për bazë çmimet e 1 gushtit.

Autoritetet paralajmëruan inspektime të rrepta dhe dënime drastike për supermarketet të cilat nuk i respektojnë këto masa.

Kroacia kufizon çmimin e prodhimeve bazë dhe energjisë elektrike

Në kuadër të pakos së re të masave për mbrojtjen e familjeve dhe ekonomisë nga rritja e çmimeve, qeveria e Kroacisë kufizoi e 30 produkteve.

Masa, e cila hyn në fuqi nga 18 shtatori, përfshin vajin e lulediellit, qumështin, miellin, sheqerin, pulën e plotë, mishin, kosin, vezët, patatet dhe të tjera.

“Një shportë e plotë e produkteve, çmimet e të cilave tani janë të kufizuara do të kushtonte 99,68 euro në fund të vitit të kaluar, dhe 76,19 euro me çmimet e reja, që është 23,57 për qind më pak, me një kursim prej 23,49 euro”, tha kryeministri kroat Andrej Plenkoviq.

Kroacia gjithashtu ndaloi rritjen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 tetori dhe për gjashtë muajt e ardhshëm.

Serbia uli çmimet e 20 prodhimeve bazë

Autoritetet serbe morën vendim që nga 13 shtatori, 20 produkte bazë do të kenë çmime 20 deri në 40 për qind më të ulëta, si masë për përballimin e inflacionit.

Ulja e çmimeve do të vlejë për sallamin, jogurtin, qumështin, makaronat, patatet, lëngjet, erëzat, kafen, shampo për fëmijë, detergjent enësh dhe të tjera.

Masa e Qeverisë së Serbisë do të vlejë deri në fund të këtij viti./trt

TË FUNDIT
4 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
14 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
14 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
14 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

ME TE LEXUARA

14 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
14 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
21 orë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
21 orë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?
4 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
21 orë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
21 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
21 orë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

policia

Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

ksamil saranda

Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

INFO

NA NDIQ