Çmimet e shërbimeve hotelierike janë rritur për 5% në RMV

Picture of INA
INA

05/06/2024

Çmimet e shërbimeve të hotelierike në periudhën janar – maj të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, janë rritur për 5,9 për qind dhe në krahasim me dhjetorin 2023 janë më të larta për 1,8 për qind, njoftoi Enti Shtetëror i Statistikave të RMV-së.

Në maj të këtij viti, megjithatë, në krahasim me prillin, shërbimet e hotelierike u rritën me 0.3%. Krahasuar sipas grupeve të shërbimeve, rritje është vërejtur në grupet: Ushqime me 0.4%, pije alkoolike me 0.5% dhe pije joalkoolike me 0.6%.

Krahasuar me majin e vitit të kaluar, çmimet për shërbimet e hotelerisë janë rritur për 5%.

TË FUNDIT
1 ditë
Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese
1 ditë
Sa do të shtrenjtohet rryma në Maqedoninë e Veriut, ja nga çfarë varet çmimi i ri?
2 ditë
Revizioni: Shumë pak institucione paguajnë shtesën për punë jashtë orarit
2 ditë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
2 ditë
Banka për Zhvillim e Maqedonisë, aty ku rroga shkon mesatarisht 1.000 euro dhe ku targetojnë partitë politike?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sa do të shtrenjtohet rryma në Maqedoninë e Veriut, ja nga çfarë varet çmimi i ri?
1 ditë
Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese

LEXO MË SHUMË

bechtel_enka

Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese

evn faktura

Sa do të shtrenjtohet rryma në Maqedoninë e Veriut, ja nga çfarë varet çmimi i ri?

denari-756x420-696x387-1

Revizioni: Shumë pak institucione paguajnë shtesën për punë jashtë orarit

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

euro

Banka për Zhvillim e Maqedonisë, aty ku rroga shkon mesatarisht 1.000 euro dhe ku targetojnë partitë politike?

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

INFO

NA NDIQ