Çmimet e ushqimeve në Maqedoni do të ulen tek nga 17 marsi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2022

Masat qeveritare për përmirësimin e fuqisë blerëse të qytetarëve në Maqedoninën e Veriut tashmë kanë hyrë në fuqi, por çmimet për ushqimet bazë nuk do të ulen deri në fund të javës që vjen, gjegjësisht deri tek 17 marsi.

Autoritetet theksuan se javën që vjen shitësit kanë hapësirë që të azhurnojnë kasat e tyre fiskale dhe deri në fund të majit të fillojnë të shesin pa TVSH miell, bukë, vaj, sheqer, qumësht, mish, oriz dhe vezë, përcjell INA.
Nga Drejtoria e të Hyrave Publike bëjnë të ditur se tregtarët nuk kanë detyrim që fizikisht të vijnë tek zyrat e tyre dhe harmonizimi i kasave fiskale nuk do ti rëndojë financiarisht.
Brenda datës 17 mars ose të enjten e ardhshme, shitësit me pakicë duhet të përditësojnë arkën për të shitur ushqimet bazë të miratuara nga qeveria pa TVSH. Kjo do të thotë se qytetarët nuk duhet të presin produkte ushqimore më të lira deri të premten. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

INFO

NA NDIQ