Çmimet/ Ndryshon vendimi i Qeverisë për 4 produkte bazë

Picture of ina-online
ina-online

10/10/2023

Gazetar: Adnan Qaili/Alsat

U bë shumë bujë për ndryshimet e tatimeve preferenciale nga 10% në 5%, por Qeveria u tregua dorështrënguar. Janë vetëm katër lloje të produkteve ushqimore, të cilat u rishikuan në seancën e sotme të ekzekutivit, shkruan Alsat.

Ndërmjet 1,600 produktet ushqimore që mbetën në kuotën 5% të TVSH-së dhe 358 lloje të produkteve që u bënë me 10% TVSH, iu përgjysmua tatimi i vlerës së shtuar vetëm “lutenicës”, çajrave panxharit dhe ushqimit të foshnjave.

Autoritetet thonë se në bashkëpunim mes Ministrisë së Ekonomisë dhe Ministrisë së Financave, në seancën e sotme të Qeverisë është ndryshuar Vendimi për normën preferenciale të TVSH-së.

Të gjitha produktet ushqimore bazë që përfshiheshin në listën e “çmimeve të garantuara” mbeten me normë TVSH prej 5%./ Alsat.mk

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
2 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
3 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
3 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
9 orë
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
1 ditë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
9 orë
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
1 ditë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
2 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
1 ditë
Shqipëria përshëndetet me EURO 2024, nuk pati fat përballë kampionëve
6 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

INFO

NA NDIQ