Çmimet në Maqedoni në ‘tavan’, të ngrira do të qëndrojnë edhe 8 ditë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2022

Edhe pse Qeveria e Maqedonisë së Veriut në dhjetor mori vendim për ngrirjen e çmimeve, pas rritjeve enorme dhe të papërballueshme për qytetarët, kjo masë skadon edhe 8 ditë dhe nuk dihet se çka më tej.

Sipas Bankës Popullore të Maqedonisë së Veriut, vitin e kaluar ky vit u mbyll me çmime të larta për 3.2%, ndërsa paralajmërimet janë se mund të vijon trendi i rritjes.

Jozyrtarisht mësohet se në disa biznese veçmë në mënyrë interne ka rritje çmimesh, ndërkohë Qeveria ka theksuar se po bën monitorim të kujdesshëm. Qeveria po ashtu ka paralajmëruar se nëse do të jetë e nevojshme sërish do të ketë një vendim të ngrirjen e çmimeve dhe ruajtjen e interesit të qytetarët, për shkak të shtrenjtimeve të papërballueshme. Qeveria tashmë ka ngrirë një pjesë të çmimeve të produkteve ushqimore gjatë dhjetorit të vitit të kaluar. Ky vendim përfundon për 8 ditë, pra çmimet janë ngrirë deri më 31 janar dhe për momentin nuk ka asnjë njoftim se do të vazhdojë.

Ekspertët thonë se ngrirja e çmimeve nuk ka dhënë një efekt domethënës dhe ndërkohë çmimet e disa produkteve të tjera ushqimore kanë shkuar “lartë”.

“Unë blej 200 gramë kafe. Ka qenë deri në 80, apo 85 denarë para Vitit të Ri, tani është nga 95 në 100 denarë. Disa nga llojet e bukës janë më të shtrenjta, si dhe perimet që i blej, thotë Mare Ilieska nga Shkupi për portalin “Faktor”.

Nga Banka Popullore thonë se në vend dhe në nivel global në periudhën e fundit është përshpejtuar rritja vjetore e çmimeve, ndërsa pritjet për çmimet e importit janë korrigjuar në rritje. (INA)

TË FUNDIT
37 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
40 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
46 minuta
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
1 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
10 orë
Mot me diell, pasdite me kushte për shi të rrëmbyeshëm
37 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
1 ditë
KSHZ ende në seancë pas ankesës së Frontit Evropian
7 orë
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? Ky është reagimi i kryetarit të BDI-së
2 ditë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
23 orë
Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

policia-714x420

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

INFO

NA NDIQ