Çmimi i arit në bursë arrin në shifra rekorde

Picture of INA
INA

30/05/2024

Çmimi i arit është rritur në nivel rekord këto ditë, dhe tregtohet në bursa 2500 dollarë për onz.

Çmimi i arit është rritur në nivel rekord këto ditë, dhe tregtohet në bursa 2500 dollarë për onz.

Të njëjtin trend ka shënuar edhe argjendi, i cili kushton 31.7 dollarë për onz.

Çmimet e arit janë rritur në nivelet më të larta rekord, me shifrat që ka shënuar një kulm të ri prej 2450 dollarë për onz këtë javë.

Edhe argjendi arriti nivelet më të larta shumëvjeçare në fillim të javës së kaluar.

Çmimet e metalit të verdhë kanë ruajtur vrullin e tyre rritës, edhe pse dollari amerikan është luhatur në tregje.

Kina është sot blerësi më i madh i lingotave të arit dhe argjendit, pasi vendi kaloi Indinë në vitin 2023, në tregun e bizhuterive.

Konsumatorët kinezë u renditën në krye, pasi blenë 603 tonë ar vitin e kaluar, me rritje10% nga viti 2022.

Analistët në SHBA parashikojnë shtrenjtim të mëtejshëm gjatë këtij viti, me çmimin që mund të arrijë deri në 3000 dollarë për onz.

Edhe argjendi u rrit mbi 31 dollarë për onz në nivelin më të lartë të një dekade, mes rritjes së interesit të investitorëve dhe sfidave të ofertës.

Aktualisht argjendi tregtohet me 31.7 dollarë për onz. Argjendi përdoret gjerësisht për qëllime industriale dhe zakonisht inkorporohet në prodhimin e automobilave, paneleve diellore, bizhuterive dhe elektronikës.

TË FUNDIT
3 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
3 ditë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet
3 ditë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
4 ditë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
4 ditë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli

ME TE LEXUARA

3 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

kredite denar

Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë

derivate nafta dizeli benzin

Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli

fature-market

Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin

evn faktura

Mickoski propozoi ligj me të cilin ndalohet shtrenjtimi i rrymës: Mbaroi koha e rritjes dramatike të çmimit

shkupi

Shkupi në vendin 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar

mtel

Telekomi serb përmes MTEL po zgjerohet në Maqedoninë e Veriut, blen edhe një kompani tjetër

INFO

NA NDIQ