Çmimi i bukës, dënime për 6 kompani, gjoba deri 15 mijë euro

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Autoritetet njoftojnë se të shtunën më 4 Mars, Inspektorati i Tregut, ka kryer mbi 250 mbikqyrje në territorin e Maqedonisë së Veriut – raporton KlanM.

Sic thuhet në komunikatë, pjesa më e madhe e tregtarëve respektojnë Vendimet e Qeverisë, buka shitet nga 28 deri 33 denarë, kurse tregtarët me shumicë dhe pakicë të produkteve ushqimore, në përgjithësi respektojnë obligimin që ta prodhojnë dhe ta dërgojnë bukën nëpër shitore, konform vendimit të Qeverisë prej së paku 80% të prodhimit.

Autoritetet njoftojnë se kanë regjistruar edhe shkelje të vendimit. Janë shqiptuar gjoba në vlerë mbi 960 mijë denarë, kurse nga Inspektorati i Tregut thonë se nuk do të ketë lëshime nëse shkelet vendimi.

Gjithashtu, sic njofton KlanM, bëhet thirrje që të adaptohet çmimi dhe dorëzimi I bukës konform Vendimeve, në të kundërtën, sic thuhet, tregtarët do të përballen me dënime të larta që kapin vlerën nga 800 deri 10.000 euro.

Ndërkaq, në Ministrinë e Ekonomisë, për momentin po bëhen analiza për “ngrirjen” e çmimeve të pastave dhe disa prodhimeve të qumështit, respektivisht për produktet që përfshihen me vendimin për marzhë të kufizuar.

Ende nuk dihet nëse në seancën e nesërme të Qeverisë do të ketë një propozim të këtillë. Nëse kjo ndodh, njëjtë sikurse te buka, çmimet do të “ngrijnë” edhe te qumështi dhe pastat.KlanMacedonia

TË FUNDIT
49 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
2 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
3 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

2 ditë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
11 orë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
1 ditë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
9 orë
VLEN dhe VMRO takohen për ndarjen e drejtorive
15 orë
KSHZ-ja shqyrton ankesën e Frontit Evropian

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

INFO

NA NDIQ