Çmimi i bukës, dënime për 6 kompani, gjoba deri 15 mijë euro

Iliria News Agency
Iliria News Agency

6 Mars, 2023

Autoritetet njoftojnë se të shtunën më 4 Mars, Inspektorati i Tregut, ka kryer mbi 250 mbikqyrje në territorin e Maqedonisë së Veriut – raporton KlanM.

Sic thuhet në komunikatë, pjesa më e madhe e tregtarëve respektojnë Vendimet e Qeverisë, buka shitet nga 28 deri 33 denarë, kurse tregtarët me shumicë dhe pakicë të produkteve ushqimore, në përgjithësi respektojnë obligimin që ta prodhojnë dhe ta dërgojnë bukën nëpër shitore, konform vendimit të Qeverisë prej së paku 80% të prodhimit.

Autoritetet njoftojnë se kanë regjistruar edhe shkelje të vendimit. Janë shqiptuar gjoba në vlerë mbi 960 mijë denarë, kurse nga Inspektorati i Tregut thonë se nuk do të ketë lëshime nëse shkelet vendimi.

Gjithashtu, sic njofton KlanM, bëhet thirrje që të adaptohet çmimi dhe dorëzimi I bukës konform Vendimeve, në të kundërtën, sic thuhet, tregtarët do të përballen me dënime të larta që kapin vlerën nga 800 deri 10.000 euro.

Ndërkaq, në Ministrinë e Ekonomisë, për momentin po bëhen analiza për “ngrirjen” e çmimeve të pastave dhe disa prodhimeve të qumështit, respektivisht për produktet që përfshihen me vendimin për marzhë të kufizuar.

Ende nuk dihet nëse në seancën e nesërme të Qeverisë do të ketë një propozim të këtillë. Nëse kjo ndodh, njëjtë sikurse te buka, çmimet do të “ngrijnë” edhe te qumështi dhe pastat.KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Polici-a-2-750x430

Punëtori nga Shqipërie humb jetën gjatë punës në një objekt ndërtimi në Çair

nexhmedin-spahiu

Spahiu: Nëse Serbia e pushton Veriun nuk ka më ujë e as rrymë për Kosovën

fatmir mexhiti

Ministri Mexhiti mori mbështetjen e kryeministrit për heqjen e drejtorëve ekonomikë

zvicer vevey policia vrasje

Zvicër, vritet nëna e katër fëmijëve në banesën e saj

Erdogan Kilicdaroglu

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut – gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

1_edward-joseph-487x365

Joseph: Problemet në veri të Kosovës i zgjidhin katër shtete të NATO-s

tina turner ervin

Tina Turner ka lënë pasuri 250 milionë euro, ja kush e trashëgon?

messi-ronaldo

Messi parakalon Ronaldon dhe shkruan historinë!

ritchie-torres

Kongresmeni Torres del kundra Blinken për Kosovën: “Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht një aleat të Amerikës”

INFO

NA NDIQ