Çmimi i energjisë elektrike ka kaluar 430 euro! Sa do të ndikojë në kompanitë tona?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2022

Një megavat orë energjike elektrike në bursën hungareze HUPEX për dërgesë sot kushton 436 euro, e cila është 2.4 herë më e shtrenjtë që nga fillimi luftës në Ukrainë. Ky është alarm i kuq për ekonominë tonë, sepse ka shumë kompani që paguajnë energji elektrike me çmimin e një megavati HUPEX duke përfshirë edhe koeficientin.

Megavati i energjisë elektrike që u shit në këtë bursë të enjten, më 24 shkurt të këtij viti (kur ushtria ruse hyri ushtarakisht në Ukrainë) për 178 euro, më 6 mars (e diel, dje) kushtoi 340.8 euro.

Sipas informacioneve jo zyrtare nëse kemi vazhdim të konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës mund të ketë rritje të vazhdueshme të çmimeve të energjisë elektrike në kompanitë e vendit. Ka mbi 4000 kompani që varen nga çmimet e tregut të aksioneve për energjinë elektrike të cilët muajin e ardhëm do të duhet të paguajnë faturat e energjisë elektrike të cilat priten të jenë deri në 50 për qind më të larta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

sport vlen

Sport dhe bashkëbisedim me rininë, Taravari dhe liderët e VLEN-it në Saraj (VIDEO)

gashi afrim

Gashi: Mushkëritë e qytetit nuk duhet t’ua lëmë t’i ngulfasin të paaftët

sunaj-raimi

Gjuha shqipe dhe obligimet tona kombëtare!

kasami stadiumi apasiev

LEVICA kundër ndërtimit të Stadiumit: Neoballisti Kasami ndjell fashizëm mbi popullatën jo shqiptare të Tetovës!

osmani siljanovska

Osmani i çon porosi VMRO-së që po propagandon për 61 deputetë

arm-uniforma-600x360

Ushtria e Maqedonisë ka më pak gra ushtare profesioniste në krahasim me vendet e rajonit

INFO

NA NDIQ