Çmimi i një gram ari, nga 55 deri 70 euro! Artarët në Çarshinë e Shkupit tregojnë çka kërkohet më tepër

Picture of INA
INA

09/07/2024

Në prag të sezonit së dasmave, çmimi i një gram ari në Çarshi të Shkupit lëvizë nga 55 deri në 70 euro. Një komplet nisë nga një mijë euro e derisa të kenë buxhet klientët.

Kështu shprehen artarët të cilët me vite kultivojnë këtë zanat. Për TV21, shitësit shprehen se më së shumti kërkohen kompletet si gjerdanë me byzylykë, e kush ka mundësi, merr edhe gjëra tjera.

Për dallim prej para periudhës së Covidit kur bota ishte në gjendje krejt ndryshe, shitësit thonë se grami i arit është shtrenjtuar për 15 deri 25 euro.

Për shitësit e arit, e rëndësishme është edhe ardhja e kurbetçarëve. Thonë se në këtë periudhë u rritet edhe shitja.

Megjithatë, temperaturat e larta kanë ndikuar që Çarshia të mos jetë e stërmbushur gjatë ditës. Artarët e tjerë të cilët vizituam na thonin se Çarshia është zbrazur dhe nuk ka mjaftueshëm klientë.

TË FUNDIT
4 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
60 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
14 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
14 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

ME TE LEXUARA

17 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
23 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
17 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat
23 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
16 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
23 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
16 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
23 orë
Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ