Çmimi i blerjes së qumështit nga fermerët është rreth 30-32 denarë, pse aq shumë shtrenjtë në market

Picture of ina-online
ina-online

14/09/2023

Ministrti i Bujqësisë, Ljupço Nikollovski ka thënë se nuk ka ndryshim të çmimit të fermerëve në shitjen e qumështit të tyre.

“Sipas të dhënave të fundit, tek fermerët nuk ka rritje të çmimeve, por bëhet fjalë për diçka që tregtarët imponojnë në kurrizin e qytetarëve. Çmimi i blerjes së qumështit mesatarisht është rreth 30-32 denarë, nuk është aspak e arsyeshme që diferenca në çmim të jetë në kurrizin e qytetarëve, ndërsa tregtarët përfitojnë”, tha ministri i Bujqësisë Ljupço Nikollovski në sonte mysafire. TV Sitel, përcjell INA.

Sipas tij, pikërisht për këtë, si shtet, të gjitha institucionet duhet të reagojnë shprehimisht edhe në atë fushë. “Ne si Ministri jemi të ngarkuar që të japim mbështetje për prodhuesit dhe fermerët, për fermerët gjatë vetë prodhimit, për të ruajtur dhe rritur vetë prodhimin e ushqimit”, tha Nikolovski.

I pyetur se sa ka ndikim rritja e çmimeve tek fermerët dhe sa marrin ata nga kjo rritje, Nikollovski tha se sipas të dhënave të fundit nuk ka rritje te fermerët, por bëhet fjalë për diçka që tregtarët ua imponojnë shpinave të qytetarëve.

“Pikërisht kjo është arsyeja pse ka këto reagime të mprehta dhe qeveria do të miratojë një paketë masash të martën që do të kufizojë çmimet e produkteve ushqimore bazë për shkak se dallimi mes rritjes së tregjeve botërore ushqimore dhe rritjes që kemi në raftet. tregjet janë drastike, gjegjësisht çmimi që paguajnë qytetarët”, theksoi Nikollovski.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
Spanja kampione e Evropës
6 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
11 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
12 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

ME TE LEXUARA

18 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
13 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
12 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ