Çmimi për një iPhone në këtë vend është “i çmendur”

INA
INA

07/03/2024

Pajisjet e Appleit shpesh përfundojnë në faqet e para për shkak të çmimeve të tyre të larta.

Blerësit në mbarë botën zakonisht paguajnë midis 800 dhe 1600 dollarë për iPhone 15, në varësi të versionit, por kjo nuk është aspak afër asaj që kushton në Turqi.

Në Turqi, iPhone 15 Pro Max kushton 3400 dollarë – më së shtrenjti se në çdo vend tjetër.

Apple së fundmi zbuloi çmimet për pajisjet e saj në Turqi.

Turqia njihet për taksat e larta për telefonat dhe pas rritjes së fundit të çmimit, iPhone 15 Pro Max me kapacitet 1TB kushton 3400 dollarë – në SHBA, i njëjti telefon kushton 1600 dollarë.

Për këto “çmime të çmendura” nuk është faji tek Apple, por te shteti turk. Turqia synon që me taksa të mëdha për telefona ta “mbushë” buxhetin e shtetit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ