Prej sot hyri në fuqi çmimi i ri i rrymës

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

Në Maqedoninë e Veriut prej sot ka hyrë në fuqi çmimi i ri i energjisë elektrike, ashtu që qytetarët muajin tjetër do të pranojnë fatura me TVSH-në e shtrenjtuar nga 10 në 18%.

Por autoritetet theksuan se do të aplikohen bllok tarifa, ashtu që ata që shpenzojnë më pak energji elektrike do të paguajnë më pak, ndërsa ata që shpenzojnë më shumë do të paguajnë fatura më të larta.

Autoritetet pretendojnë se me bllok tarifat për llogaritjen e energjisë elektrike të konsumuar do të parandalohet rritja e çmimeve.

Objektivat për mbështetjen e energjisë elektrike janë familjet me të ardhura më të ulëta.

Tarifa e lirë e energjisë elektrike do të nisë nga 1 dhjetori, në periudhën nga ora 13:00 deri në orën 15:00. Zyra e Rregullatorit sqaron se ky është afati më i hershëm i mundshëm për shkak të problemeve teknike.

“Me bllok tarifat, mbështetja e energjisë elektrike synohet për familjet me të ardhura më të ulëta, ku ka një program edhe në Ministrinë e Ekonomisë, por edhe në lidhje me bllok tarifat, ata që shpenzojnë më pak marrin çmim më të ulët”, theksoi ministri i financave, Fatmir Besimi.

Sipas vendimit të Qeverisë, çmimi total i energjisë elektrike është ulur me 7,04 për qind në bllokun e parë me tarifë të llogaritur të energjisë dhe rrjetit, në bllokun e dytë do të jetë më i lirë me 4,09 për qind, ndërsa në bllokun e tretë do të ketë rritje me 2,54 për qind, dhe në bllokun e katërt çmimi do të jetë më i lartë me 2.42 për qind.

Kryetari i KRRE-së, Marko Bislimoski theksoi se fatura e energjisë elektrike e paguar nga amvisëritë me konsum mesatar nga 1 korriku do të jetë më e ulët për 4,26 për qind, ndërsa nëse TVSH-ja për energjinë elektrike kthehet në 18 për qind do të jetë më e lartë për 2,5 për qind. (INA)

TË FUNDIT
3 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
3 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
3 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
4 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
4 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
4 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
12 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
5 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
3 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
11 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

INFO

NA NDIQ