CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

INA
INA

1 Qershor, 2023

Presidenti kinez Xi Jinping thirri një takim urgjent me zyrtarët më të lartë të sigurisë së vendit dhe u kërkoi atyre të përgatiten për skenarin më të keq.

Ai u kërkoi atyre të rrisin përpjekjet e tyre për të mbrojtur Kinën nga kërcënimet e brendshme dhe të jashtme, raporton CNN.

“Kompleksiteti dhe kompleksiteti i çështjeve të sigurisë kombëtare me të cilat po përballemi aktualisht janë rritur ndjeshëm. Ne duhet të mendojmë për skenarin më të keq të mundshëm dhe t’i nënshtrohemi provave të mëdha të erërave dhe dallgëve të forta dhe madje edhe të deteve të rrezikshme e të stuhishme,” Xi ishte i prirur ndaj metaforave ndërsa iu drejtua anëtarëve më të shquar të Partisë Komunist.

Ai i gjeti motivet e një fjalimi të tillë jo vetëm në politikën e jashtme, por edhe në atë të brendshme. Kina po përballet me një sërë sfidash, në radhë të parë ato ekonomike që janë shfaqur për shkak të ndikimit të “faktorëve të jashtëm”. Sanksionet dhe lufta tregtare kanë gërryer ndjeshëm dominimin me të cilin Kina është mësuar gjatë dekadës së fundit ose më shumë.

“Ne duhet të përshpejtojmë dhe modernizojmë sistemet dhe aftësitë e sigurisë shtetërore, me fokus në bërjen e tyre më efektive në praktikë”, theksoi presidenti kinez, duke iu referuar “betejave reale”.

Natyrisht, udhëheqësi kinez po përgatit kombin për konflikt, pyetja e vetme është nëse ai po e tepron kur paralajmëron skenarin më të keq. Që nga dita e parë e pushtetit të tij, që ka zgjatur saktësisht dhjetë vjet, ky udhëheqës më i fuqishëm në historinë moderne kineze ka këmbëngulur për “siguri efektive” sa të jetë e mundur.

Kjo do të thotë mbikëqyrje më e rreptë e qytetarëve dhe të huajve në Kinë, qarkullim informacioni brenda vendit, nga vendi dhe në vend… Ai kërkon sa më shumë kontroll, sepse e sheh si një veprim parandalues, në përputhje me pikëpamjen. se “paqja në shtëpi” nevojitet për më shumë ambicie globale.

Bota viteve të fundit është tronditur nga kriza të shumta, Kina fajësohet drejtpërdrejt për atë që lidhet me pandeminë e koronavirusit dhe kritikohet ndër të tjera politika e saj ndaj Tajvanit, Hong Kongut dhe Ujgurëve.

Prandaj, kur një person i cili, sipas standardeve të Perëndimit, tashmë sundon në mënyrë autoritative dhe pothuajse totalitare, flet për përgatitjet për skenarin më të keq, bota duhet t’i kushtojë vëmendje të plotë, sipas CNN.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

Radojcic vilat pasuria

Sveçla tregon se për çka do ta shfrytëzojnë vilën e Radojçiqit!

IMG_5648

Publikohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku (VIDEO)

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

supermarketet-800x445

Mbyllen edhe 10 markete që nuk kanë zbritur çmimet!

IMG_5646

Policia e Kosovës me dëshmi të reja: ja ku dhe si u përgatit sulmi (VIDEO)

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

INFO

NA NDIQ