CNN: Riviera shqiptare mes 10 destinacioneve të reja turistike në shijet e europianëve

ina-online
ina-online

11 Korrik, 2023

Nëse fluksi i turistëve amerikanë gjatë vitit të kaluar në destinacionet kryesore të verës në Evropë – nga riviera franceze në ishujt grekë – ishte një përmbytje me përmasa epike, atëherë kontinentit të vjetër do t’i duhet të presë një cunami gjithëpërfshirës për pjesën tjetër të kësaj vere.

Të ardhurit amerikanë në Evropë këtë verë të çmendur pritet të tejkalojnë shifrat e vitit të kaluar me 55%. Dhe europianët vështirë se do të presin për t’u paketuar në radhët e gjatë dhe të qëndrojnë të shtrënguar mes turmave në destinacionet kryesore.

Për këtë arsye europianët po këshillohen që të marrin në konsideratë pushimet në vende të virgjëra dhe më pak të eksploruara. Këto destinacione në Evropë janë me shumicë dhe ofrojnë bukuri të ngjashme me “hot-spot-et” e turizmit në kontinent.

Dhe një prej këtyre destinacioneve të vendosur në listën e CNN me 10 vende është bregdeti i Shqipërisë.

“Shumë më pak i prekur nga turistët sesa Greqia fqinje në jug ose Italia përtej Adriatikut, vendi në gadishullin Ballkanik është ende një sekret i ruajtur mes udhëtarëve të zgjuar, por nuk ka gjasa të qëndrojë në hije për një kohë të gjatë. Kroatët dhe evropianët në përgjithësi po zbulojnë bregdetin shqiptar“, tha Mandic nga Secret Dalmacia.

“Është e mrekullueshme, është tepër e lirë. Ushqimi, historia, mikpritja, natyra, plazhet, gjithçka është këtu”.

Ndër plazhet për t’u eksploruar përgjatë asaj që quhet riviera shqiptare është Ksamili, pranë kufirit me Greqinë, dhe Himara e Dhërmiu më në veri, ku mund të ushqeheni me pjata të lira me karkaleca deti, oktapod të pjekur në skarë dhe peshq të freskët që vijnë direkt nga deti Jon. E gjithë kjo duke vështruar peizazhin vezullues.

CNN Travel kontaktoi edhe agjentë të tjerë udhëtimi, ekspertë dhe vendasit në Evropë për të mësuar se ku do të shkojnë me pushime, për t’u larguar nga destinacionet e njohura në Itali, Spanjë, Francë, Portugali dhe Kroaci.

“Mendova se viti i kaluar ishte i çmendur, por këtë vit ka edhe më shumë rezervime. Nuk mund ta besoj sa e tjembushur do të jetë Evropa. Çdo qytet i njohur është i mbi rezervuar tani”, tha Tania Sëasbrook, bashkëthemeluese e konsulencës së udhëtimeve luksoze Vgari Lifestyle, në një email për CNN Travel.

Jack Ezon, themeluesi i agjencisë së udhëtimit EMBARK Beyond, tha se ai po këshillon në mënyrë të ngjashme klientët që duan të udhëtojnë në Evropë këtë verë të mendojnë për destinacione të pashkelura më parë.

“Teksa dashuria jonë për pikat e nxehta turistike të Mesdheut në Itali dhe Francë vazhdon, ne kemi inkurajuar të gjithë klientët tanë që ta bëjnë vitin 2023, vitin ku do të zbulojnë diçka të re”, tha ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Lavdërohet kryeministri: Me një pagë mesatare prej 37.000 denarëve dhe një pagë minimale prej 21.000 denarëve, mund të mbulohet shporta e konsumit

policia kosoves terroristet veri

Lirohen katër të dyshuar për sulmin terrorist në Banjskë

8525710B-2B1C-4019-A336-2EA5EAD280CF

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e Borrellit, qëndron krah Kosovës

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi thotë se masat e Qeverisë po japin efekt: Çdo shtëpi do të kursejë deri në 2.500 denarë

besnik bislimi albin kurti

Kurti flet për skenarin serb në Veri të Kosovës

Afrim Bunjaku

Qeveria jep 50 mijë euro për familjen e policit Afrim Bunjaku

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë sot do të vendosë për evidencën në regjistrat amë

airalb

Aeroporti i Kukësit s’ka fluturime, humbja në 2022 rreth 1.5 milionë euro

afrim bunjaku

Tragjedia e dytë në familjen Bunjaku, policit të vrarë në veri të Kosovës i kishte vdekur djali para 10 vitesh

INFO

NA NDIQ